Ucpaný odtok ve dřezu vyřeší jedlá soda nebo aspirin

Ucpaný odtok ve dřezu vyřeší jedlá soda nebo aspirin

Ucpaný odtok v kuchyňském dřezu přináší komplikace ve fungování mnohým domácnostem. Na stěnách potrubí často ulpívají různé látky, což blokuje odtok vody a způsobuje nepříjemný zápach. Existují ale jednoduché a levné způsoby, jak se tohoto problému zbavit. Výborně funguje jedlá soda.

Nejčastější příčiny problémů

Zbytky potravin, hromadění odpadu a používání nevhodných chemických přípravků, to všechno dohromady může způsobit problémy s průtokem vody v potrubí, které je potom nutné vyčistit. Při problémech s ucpaným odtokem se často neobejdeme bez návštěvy instalatéra nebo použití specializovaných chemikálií. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že domácí čištění potrubí může být stejně účinné, a přitom mnohem levnější.

Mohlo by vás zajímat:  Kupované tablety do myčky akorát žerou peníze. Stejně účinné si každá hospodyňka může vyrobit sama
Zdroj obrázku: Freepik

Čištění potrubí jedlou sodou

Jednou z nejznámějších domácích metod, jak potrubí vyčistit, je použití jedlé sody. Jde o ekologický způsob, jak se zbavit organických nečistot v potrubí bez použití nebezpečných chemikálií. Jak vyčistit ucpaný odtok dřezu? Stačí nasypat do odtoku 2/3 šálku sody a poté do něj nalít litr horké vody. Další krok znamená, že byste odtok měli něčím zakrýt, například ho ucpat korkovou zátkou nebo zakrýt deskou. Počkejte 30 minut a po uplynutí této doby propláchněte potrubí velkým množstvím vroucí vody. Udělejte to opatrně. Lijte vodu přímo do odtoku, ale malým proudem a nedělejte to příliš rychle.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčatové listy nepatří na kompost. Mnohem lepší využití najdou jako bezkonkurenční hnojivo

Můžete použít i aspirin

Nepomůže-li silně ucpaný odtok vyčistit jedlá soda, zkuste použít aspirin. Ukazuje se, že tento velmi populární lék má zajímavé vlastnosti, které se hodí také k uvolnění ucpaného potrubí. Předtím, než se do toho pustíte, si vezměte na ochranu pokožky rukavice. Potom vhoďte několik šumivých tablet aspirinu do odtoku a opatrně na ně nalijte sklenici octa. Směs následně začne silně bublat. Nechte ji působit pět minut. Nakonec do potrubí nalijte vroucí vodu a propláchněte ho.

Zdroj: https://www.ars.com/blog/baking-soda-vinegar-drain-hacks
Přidat na Seznam.cz