Kaštany lze využít pro výrobu mýdla nebo pracího prostředku. Díky nasušení budou vždy po ruce

Kaštany lze využít pro výrobu mýdla nebo pracího prostředku. Díky nasušení budou vždy po ruce

Během procházek do přírody stojí za to věnovat trochu pozornosti kaštanům ležícím na zemi. Nejsou jen skvělý způsob, jak si hrát s dětmi. Hnědé kaštany mohou být mimořádně užitečné při každodenních pracích.

Ekologický prostředek

Kaštany kromě skvělé zábavy s dětmi dokážou přinést i mimořádně účinné čisticí účinky. To vše díky obsahu saponinu, který je přítomen ve složení kaštanů. Při kontaktu s vodou produkují tyto saponiny pěnu, kterou lze využít při praní každodenních oděvů. Jedná se tak o mimořádně ekologický a přírodní čisticí prostředek.

Mohlo by vás zajímat:  Na toaletě bezpečně: předejděte kontaminaci škodlivými mikroorganismy

Příprava vůbec není těžká. Stačí, když sesbíráte několik kaštanových plodů a poté je opláchnete ve vodě. Následně je nakrájejte na čtvrtiny nebo rozdrťte kladivem. Nakrájené kaštany vložte do nádoby s uzávěrem a zalijte 300 ml vroucí vody. Pevně ​​láhev uzavřete a jemně protřepejte. Pak už jen stačí přecedit přes sítko. Výslednou kapalinu můžete používat jako každý jiný prací prostředek.

Zdroj obrázku: Freepik

Mýdlo z kaštanů

Z těchto hnědých pokladů si můžete připravit také přírodní mýdlo na mytí rukou. Stačí odstranit slupku asi z 10 kaštanů a následně nastrouhat na jemném struhadle. Nastrouhané kaštany vložte do hrnce a přidejte jednu sklenici vody. Nechte přivést k varu a poté vařte na mírném plameni asi 8–10 minut. Výsledek znovu přeceďte přes sítko a tekutinu nalijte do dávkovače na mýdlo.

Mohlo by vás zajímat:  Mycí prostředek na nádobí dokáže mnohem víc než se postarat o čistou kuchyni

Kaštanová sezóna netrvá dlouho, ale z toho nemusíte být smutní. Pokud se vám zalíbil kaštanový prostředek, můžete si kaštany snadno uskladnit. Stačí, když kaštany znovu nakrájíte, rozložíte na plechu a necháte sušit v troubě s otevřenými dvířky. Kaštany by se měly sušit při teplotě 180 stupňů asi 3–4 hodiny. Potom nechte vychladnout a vložte je do vzduchotěsné nádoby. Když si budete chtít vyrobit prací gel, příprava je stejná jako s čerstvými kaštany.

Zdroj: https://wastelandrebel.com/make-laundry-detergent-out-of-chestnuts/
Přidat na Seznam.cz