Borax vyčistí koberec, koupelnu i lednici. Zbaví je odolných skvrn a zápachu

Borax vyčistí koberec, koupelnu i lednici. Zbaví je odolných skvrn a zápachu

Čistič, který si poradí s leckterou špínou? Borax neboli tetraboritan sodný, který je známý též pod názvem tinkal, se používá stovky let. Právě pod názvem tinkal se totiž ve středověku dostával z tehdejší oblasti Tibetu. Tento čisticí prostředek je vhodný pro použití na různé povrchy a pomůže i s velmi odolnými skvrnami včetně těch v koupelně, na kobercích a čalounění nebo v chladničce. Jak se borax bezpečně používá?

Co je borax?

V přírodě se vyskytuje jako minerální borax, přičemž se jedná o sodnou sůl vzniklou ze slabé kyseliny borité. Borax se používá v metalurgii, sklářství nebo jako změkčovač vody, obdobně jako jedlá soda. Navíc má antiseptické a antibakteriální účinky a dobře funguje proti plísním a houbám. Je ekologický, při vyšších koncentracích však může způsobit podráždění očí a jeho použití se musí vyvarovat těhotné. Přidává se do vody, zesilujících účinků se dosáhne s pomocí citronové šťávy.

Mohlo by vás zajímat:  Bílý povlak v nakládaných okurkách nemusí znamenat plíseň. Často se jedná o přirozený jev
Zdroj obrázku: Pixabay

Pro dokonale čistou koupelnu

Borax se může používat na vyčištění vany, sprchového koutu, umyvadla i toalety, protože odstraňuje usazeniny vodního kamene a nečistoty. Současně likviduje bakterie a patogeny, proto se povrchy potřou vrstvou boraxu pomocí mokré houbičky. Po 15 minutách se dočistí a opláchnou čistou vodou. Nakonec se vytřou místa do sucha.

Koberce beze skvrn

Z boraxu (1 šálek) a vody (1/4 šálku) lze snadno připravit pastu, která dokonale vyčistí fleky na kobercích a čalounění, pro nanášení se může použít štětec. Nechá se chvíli působit, poté se dočistí místo vlhkou houbičkou a nechá oschnout, nakonec se vysaje vysavačem. Při větším znečištění je vhodné otevřít okno a nechat koberec dostatečně proschnout.

Mohlo by vás zajímat:  Sběr kaštanů je zábava, využít je můžeme nejen k dekoraci

Chladnička jako nová

Boraxová pasta je výtečným prostředkem též pro vyčištění chladničky. Po vypnutí a vyjmutí všech potravin se vytře boraxovou pastou celý vnitřek, následně se mokrým hadříkem dočistí a vysuší dosucha. Výhodou tohoto prostředku je, že se spotřebič zbaví i nepříjemného zápachu.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/borax-uses-cleaning-home-36659233
Přidat na Seznam.cz