Chestnuts Basket Vials With Tincture Wooden Table

Kaštany lze využít ke praní, jako dekoraci nebo pro obohacení kompostu

Podzim přináší nejen chladné počasí a barevné listí, ale také bohatou sklizeň kaštanů. Tyto malé hnědé kuličky, které se často nachází roztroušené po chodnících, parkovištích a zahradách, můžeme využít k mnohem více než jen k tvoření dětských postaviček. Jak můžeme kaštany využít k boji proti plýtvání a přeměnit je v praktické a ekologické předměty? Přinášíme vám inspiraci.

1. Přírodní prací oříšky

Kaštany obsahují saponiny, přírodní látky, které mají mycí schopnosti. Pokud kaštany rozdrtíte a namočíte ve vodě, vytvoří se mýdlová tekutina, která je vhodná pro praní prádla.

Mohlo by vás zajímat:  Připálené hrnce snadno vyčistíte pomocí několika triků. Nádobí bude znovu jako nové

Jak na to: Rozdrtěte několik kaštanů, umístěte je do pytlíku z tkaniny a ponořte do vody. Po několika hodinách vodu využijte jako ekologický prací prostředek.

2. Domácí čisticí prostředek

Stejně jako prací oříšky, lze vodu nasáklou saponiny z kaštanů využít k čištění domácnosti.

Jak na to: Rozdrtěte kaštany a namočte je ve vodě. Po několika hodinách tekutinu sceďte a použijte jako univerzální čistící prostředek pro podlahy, dřez nebo koupelnu.

3. Podzimní dekorace

Místo toho, abyste utráceli za dekorační předměty, můžete kaštany využít k vytvoření krásných podzimních dekorací, ať už samotné, nebo v kombinaci s jinými přírodními materiály, jako jsou šišky, listí či oříšky.

Mohlo by vás zajímat:  Mlsání bez výčitek: domácí sušené švestky si zachovají šťavnatost i důležité vitamíny
horse-chestnuts-yellow-maple-leaves-outdoors-aesculus-hippocastanum
Zdroj obrázku: Freepik

4. Kreativní hračky a nástroje

Kaštany lze využít k vytváření různých kreativních projektů s dětmi. Vytváření postaviček, náramků nebo dokonce jednoduchých nástrojů, jako jsou flétny, může být zábavný a vzdělávací způsob, jak dětem ukázat hodnotu přírodních materiálů.

5. Kompostování

Pokud nechcete využít všechny spadané kaštany k výše uvedeným aktivitám, můžete je jednoduše přidat na kompost. Rozloží se a přemění v bohatý kompost, který můžete později použít v zahradě.

Kaštany nejsou jen symbolem podzimu, ale také přírodním zdrojem, který můžeme využít k mnoha praktickým a ekologickým účelům. V dnešní době, kdy se snažíme omezit plýtvání a hledat udržitelné alternativy, může být tento skromný podzimní plod skvělým společníkem v našich ekologických snahách.

Zdroj: https://www.boddels.de/en/blog/lifestyle/5-diy-ideas-for-chestnuts
Přidat na Seznam.cz