Ptáci v zimě mohou hladovět, výživná svačinka je udrží při životě

Ani zimní zahrada se neobejde bez milého cvrlikání ptáčků. Ovšem chladné měsíce nejsou pro ně z hlediska obstarávání obživy příznivé. Pokud se rozhodnete malé návštěvníky pohostit, dbejte na správný výběr potravin. Některé jsou vhodné jen pro určité druhy ptactva. Avšak existují potraviny, kterými nepohrdne žádný opeřenec, navíc pro ně budou skvělou výživou a zdrojem energie, kterou v zimních měsících potřebují. Čím tedy ptáčky pohostit?

Slunečnicová semena

Slunečnicová semena jsou zdaleka nejlepší jídlo, které můžete ptákům nabídnout v každém ročním období. Tato semena mají tenčí skořápky a vyšší obsah oleje, než jiné typy semen. Budou přitahovat širokou škálu hladových ptáků a mohou jim být podávány v krmítku, podavači, sypané na zemi nebo na zábradlí.

Lůj

Pro vysoký obsah kalorií je lůj jednou z nejlepších potrav pro ptáky. V teplejším počasí může dojít k jeho tání, proto je ideálním krmivem do zimních měsíců. Navíc je dnes k dostání v různých směsích, které jsou vhodné pro různé druhy ptactva. Chcete-li pohostit návštěvníky vaší zahrady vlastnoruční dobrotou, je právě lůj správnou volbou. Lze jej připravit s různými směsmi a v různých tvarech, které lze následně umístit na dobře přístupná místa

Mohlo by vás zajímat:  Piliny lze zužitkovat jako hnojivo, mulč nebo ochranu před slimáky

Arašídy

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Arašídy jsou vysoce kalorické a bohaté na tuky, navíc chutnají mnoha druhům ptactva. Vzhledem k tomu, že nezmrznou, jsou vhodnou volbou pro zimní krmení. Velmi oblíbené jsou v kombinaci s výše zmíněným lojem či v podobě arašídového másla, které můžete namazat na kůru či umístit do misky. Arašídy připravujte pro ptactvo loupané či neoloupané, avšak vyvarujte se osoleným, dochuceným či dokonce čokoládou obaleným variantám.

Ovoce

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zatímco mnoho ptáků, kteří jedí ovoce, bude v zimě migrovat, mnoho dalších ptáků, kteří zůstávají v zasněžených oblastech po celý rok, si jej vychutná také. Nabídněte nakrájená jablka, pomeranče, banán, hrozny či melounovou kůru. Čerstvé i sušené ovoce může být také přidáno do lojových směsí.

Proso

Proso je oblíbeným jídlem mnoha malých ptáků, je levné a snadné na servírování. Podávat jej ptákům můžete v krmítkách, posypané na zemi či jako součást lojových směsí. Lahodnější jsou pro ptáky v kombinaci se slunečnicovými semínky či jinými potravinami, jelikož mnoha druhům na poprvé proso nechutná. 

Přidat na Seznam.cz