Jedlá soda se skvěle hodí nejen do vaření. Pomůže s ucpaným odpadem i zašlou špínou

Soda funguje jako prací prostředek a je nenahraditelná při hydraulických poruchách. Můžete ji ale kombinovat i s dalšími surovinami nebo věcmi a v nouzových situacích tak budete zachráněni. 

Pokud se vám ucpe dřez, může nastoupit jedlá soda

Jestliže jste do dřezu nebo umyvadla nalili něco, co tam nepatří, může se stát, že se snadno ucpe. Tady pomůže jedlá soda společně s octem. Smíchejte sklenici octa se sklenicí jedlé sody a nalijte do odtoku umyvadla nebo dřezu. Nechte chvíli působit a poté do odtoku nalijte litr vroucí vody. Po několika hodinách vyzkoušejte, jestli jsou potrubí prázdná – vyplatí se tedy sodu s octem použít večer, ať mají možnost působit bez dalšího používání vody.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vyrobit si můžete čisticí pastu na bázi jedlé sody v poměru 1 : 1, ať se rozhodnete pro jakékoliv množství. Pastu naneste na špinavý povrch, vtírejte několik minut houbičkou nebo zubním kartáčkem, který má tvrdé štětiny. Tímto způsobem se zbavíte nečistoty na kuchyňské lince nebo spojích v koupelně. Nechte několik minut působit a poté umyjte a utřete do sucha. 

Mohlo by vás zajímat:  Zubní pasta pečuje o náš dokonalý chrup, její jedinečné účinky lze ovšem využít i jinde

Jedlá soda pomůže také proti připáleninám na hrncích. Nebudete muset ztrácet čas dlouhým čištěním. Použijte sodu, asi šest lžiček nasypte přímo do spálené nádoby a zalijte ji vroucí vodou. Nechte působit několik hodin, nejlépe přes noc. Ráno snadno odstraníte nečistoty a spáleniny a hrnec bude jako nový.

Soda se dá použít také při hašení menšího požáru

Dávejte si pozor, abyste jedlou sodu nezaměnili za sodu na praní, která není vhodná ani k jídlu, ani k úklidu. Jedlá soda dobře funguje jako odstraňovač zápachu z ledničky nebo odpadkového koše.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Soda umí také zvláčnit naši pokožku, dopřejte si několikrát měsíčně koupel se sodou. Dokáže neutralizovat kyselost kůže, pot a mastnotu. Použít ji můžete i jako základ do domácí zubní pasty, protože ty kupované ji také obsahují. 

Přidat na Seznam.cz