Kompostér vejde i do malého bytu. Vzniklé hnojivo ocení rostliny

Kompostér vejde i do malého bytu. Vzniklé hnojivo ocení rostliny

Při vaření a chystání jídla v domácnosti vzniká biologický odpad, jako jsou například slupky od brambor a z jiné zeleniny a ovoce. Ten většinou skončí v odpadkovém koši a posléze na skládce. Je to ale škoda, protože lze z něho vyrobit přírodní hnojivo, a to metodou kompostování. Jak na to?

Co je to kompost

Kompost je organického původu a slouží ke zlepšení kvality půdy. Vyrábí se z rostlinných zbytků, které lze získat z domácnosti i ze zahrady. Pokud je budete dávat do kompostu, živé organismy je při dostatečné vlhkosti a teplotě začnou zpracovávat.

Mohlo by vás zajímat:  Mikrovlnky nabízí mnohem více možností než jen ohřev jídla

Struktura a vlastnosti kompostu se budou postupně měnit a z organické hmoty vznikne kyprá zemina se spoustou živin, kterou označujeme jako statkové hnojivo. Tu je pak možné přidávat na záhony k rostlinám nebo ke stromům, jež si z něho budou brát látky potřebné pro svůj růst.

Zdroj obrázku: Freepik

Co všechno patří do kompostu

Do kompostu je možné přidávat vytrhaný plevel ze zahrady i kuchyňské zbytky z domácnosti, které jsou organického původu, a to hlavně rostlinné. Nepatří do něj zbytky masa, omastek nebo mléčné výrobky.

Mohlo by vás zajímat:  Stříbro patří k rodinnému dědictví a zaslouží si tu nejlepší péči. Navraťte mu přirozený lesk

K lepší kvalitě kompostu přispějí hnojiva, například výluh z rostlin. Místo pro kompost by mělo být chráněné před větrem. Na zahradě ho umístíme tak, aby nijak nerušil její vzhled. Kompostér je možné pořídit i do malého bytu a získat tak kvalitní kompost.

Jaká je nabídka kompostérů do paneláku

I když bydlíte v bytovém domě a nemáte vlastní zahradu, tak si svůj kompost můžete založit. Zbytků z domácnosti na něj určitě budete mít dostatek. Na trhu jsou k dostání malé a kompaktní vermikompostéry do kuchyní pro fermentaci organického odpadu.

Mohlo by vás zajímat:  Pračka bude dokonale čistá díky bělidlu, octu a citronové šťávě

Vyrábějí se z kvalitního plastu, mají zajímavý a stylový design, jenž nebude v bytě působit rušivě. Díky kompostování získáte hnojivo pro své pokojové rostliny, které vás přijde na zlomek ceny, než kdybyste ho kupovali. Určitě se vyplatí kompostovat i v bytě.

Zdroj: https://www.npr.org/2020/04/07/828918397/how-to-compost-at-home
Přidat na Seznam.cz