Washing Machine 2668472 1920 (5)

Jedna pračka může být parťák na dlouhé roky, vyžaduje ale několik zásad při údržbě

Pračka je velmi užitečný spotřebič, který nám ušetří mnoho času a práce. Pokud kupujete novou, máte na ni záruku, ale pračka by měla vydržet ještě několik dalších let po záruce. Při správné péči vám tak dlouho bude dělat radost, je ale potřeba se soustředit na možnosti čištění různých jejích částí. 

Nejde jen o správné nastavení pračky

Co dělat, když není pračka správně postavená a skáče po koupelně? Jak ji správně vyčistit, abyste měli oblečení opravdu vyprané? Pračka je velký spotřebič, který potřebuje hodně místa. Nejčastěji se dává do koupelny, ale mnoho lidí ji má umístěnou také v kuchyni nebo v samostatném kumbálku. Pračku byste neměli dávat do malého prostoru, protože bude potřebovat několik centimetrů, když „poskakuje“ při ždímání. Vhodné místo pro pračku je tedy takové, kde bude mít volnost. Nad ni můžete připevnit poličky nebo skříňku.

Mohlo by vás zajímat:  Dát pračku na toto místo se sice jeví jako logická věc, ale její životnost to zbytečně zkracuje. Prodejci i výrobci mají o umístění jasno
Zdroj obrázku: Pixabay

Během praní pračka odstřeďuje a pracuje vysokou rychlostí – proto může trochu vibrovat. To je normální, ale problém nastane, když pračka začne opravdu skákat po koupelně. Může dojít k jejímu poškození nebo zničení celé koupelny. Pračka musí být správně vyrovnána, aby mohla prát bez omezení.

Další zásadou je nepřeplňovat buben a čistit také filtr

Pokud máte pračku vyrovnanou a stále skáče po koupelně, musíte najít další důvody, proč se tak děje. Může to být tím, že přetěžujete buben pračky – neměla by být plná prádla nebo těžkých materiálů, jako jsou přikrývky nebo silné bundy. 

Mohlo by vás zajímat:  V koupelnovém designu letošního roku dominují kontrasty, kámen a velká zrcadla

Pokud máte v koupelně kluzkou podlahu, umyjte nohy pračky acetonem, aby se minimalizovalo prokluzování. Také je možná budete muset utahovat. Dbejte na to, abyste neprali několik praček za sebou – může to způsobit přehřátí zařízení a pračka se může rychle poškodit.

Zdroj obrázku: Pixabay

Častým problémem je vodní kámen díky tvrdé vodě, kterou má hodně domácností. Používejte odvápňovací prostředky nebo změkčovače vody. Proti vodnímu kameni můžete použít také jedlou sodu a do bubnu pračky nalijte ocet, poté pračku zapněte (prázdnou) na nejvyšší teplotu.

Přidat na Seznam.cz