Všeho moc škodí, i vody v květináči. Rostlině hrozí pomalé utonutí a smrt
Domácí rostlinky občas trpí. Buď jim nabídneme příliš péče, nebo naopak o ně moc nepečujeme. Co dělat například, když květinu přelijeme a ona začne hnít? Lze ji ještě nějakým způsobem zachránit?
Pěstování rostlin v květináči je velmi jednoduché. Nemusíte vytrhávat plevel, okopávat hlínu, pouze zalévat a dopřát jí vhodné podmínky. Pokud neznáte potřeby rostliny, nezajistíte jí to, co vyžaduje. Květině se pak nemůže dařit a začne usychat, hnít či plesnivět. Pokud nejste rozený pěstitel, jistě zvolíte takové druhy, které nejsou náročné a vydrží delší dobu bez vody. Ale co rostliny, které začínají hnít častým přeléváním? Lze je zachránit?
Proč rostlina hnije?
Také rádi rostlině dopřejete, aby nevysychala? Jenže za nějakou dobu zjistíte, že rostlina místo usychání začne hnít. Samozřejmě je to způsobené vodou, která se shromažďuje u kořínků a omezuje přístup kyslíku ke kořenům. Což vede k uhnívání, zatěžování a nedostatku důležitých živin. Taková rostlina je oslabená a náchylná k napadení škůdci. Přelití rostliny poznáte nejdříve na velmi mokré zemině, následně listy začnou žloutnout a poté upadnou.
Jak rostlinu zachránit?
Čas hraje hlavní roli. Jestliže jste si všimli výše zmíněných příznaků, reagujte okamžitě, než zežloutnou celé listy. V takovém čase se vám ještě podaří rostlinu zachránit. Začněte tím, že vyjmete rostlinu z květináče a vyklopíte veškerou promočenou zeminu. Rostlinku jemným proudem umyjte nebo ponořte do kýblu s vodou. Odstraňte hnijící kořeny. Nedávejte rostlinu ještě zpět do substrátu, ale nechte ji na kuchyňských utěrkách či novinách pár hodin proschnout. Pozor na prostor, kde ji necháte ležet. Musí to být místo stinné a bez průvanu. Jakmile budou kořínky proschlé, dopřejte jí nový a mírně vlhký substrát. Než ale tento další krok provedete, nezapomeňte na kamínky či keramzit do spodu květináče. Přes kamínky může přebytečná voda odtékat. Rostliny zalévejte tehdy, když vrchní vrstva hlíny začne mírně sesychat.