Jedlá soda ochrání záhony před slimáky a zahradní vybavení před mravenci

Jedlá soda ochrání záhony před slimáky a zahradní vybavení před mravenci

Jedlá soda je běžná součást do třených těst, která díky ní jsou nadýchanější. S jedlou sodou lze ovšem v domácnosti i čistit odpady nebo odstraňovat vodní kámen. Má tedy pestřejší využití než pouze na pečení. Dokonce ji lze použít na zahradě. A to nejen na výživu rostlin, ale také k likvidaci některých škůdců. Jak se používá?

Výhody jedlé sody

Jedlá soda je složením hydrogenuhličitan sodný. Říká se jí také soda bikarbona. Když ji rozpustíte ve vodě, získáte roztok, který má zásadité pH. Výborně se proto hodí pro neutralizaci kyselých šťáv při zdravotním problému, jako je pálení žáhy. Přidává se ovšem i do kypřicích prášků, šumivých nápojů nebo jako náplň do hasicích přístrojů. Bělí zuby a změkčuje potraviny, jež se vaří ve vodě. Umí pohlcovat pachy.

Mohlo by vás zajímat:  Lednice pomáhá uchovat potraviny čerstvé, je ale třeba myslet na základní pravidla

Jak je vidět, jedlá soda má velmi široké použití. K tomu lze ještě přičíst použití na zahradě, kde dokáže ničit plevel i otravný hmyz nebo různé škůdce rostlin.

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlou sodou proti slimákům

Pohromou českých zahrad jsou přemnožení plzáci španělští, kteří dokážou přes noc zlikvidovat čerstvě vysazenou zeleninu. Člověk si s ní dává záležet, trvá mu dlouho, než ji předpěstuje, a pak přilezou slimáci a do rána na záhoně zůstanou jen zbytky listů. Zde také pomůže jedlá soda. Je možné ji posypat okolo rostliny, která vytvoří bariéru, přes niž se slimáci nedostanou. Rostlina bude díky tomu zachráněná.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejný peroxid vodíku není jen dezinfekce, skvěle působí při péči o tělo i domácnost

Na boj proti mravencům i plevelu

I když jsou mravenci v menším množství na zahradě užiteční, protože hubí škodlivý hmyz, mnohdy výstavbou svých hnízd dokážou ledacos poničit. Zvláště když se třeba dostanou pod dřevěné obložení a podobně. Na mravence je možné připravit past z jedlé sody, která se smíchá s moučkovým cukrem. Dá se na místa, kde se mravenci nejvíce vyskytují. Jedlá soda si poradí také s plevelem mezi venkovní dlažbou.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/baking-soda-on-plants.htm
Přidat na Seznam.cz