Zažloutlé skvrny od žehličky mají snadné řešení. Stačí sáhnout po tom, co má každý doma

Zažloutlé skvrny od žehličky mají snadné řešení. Stačí sáhnout po tom, co má každý doma

V minulosti existovaly pouze žehličky, které vlivem kovové desky způsobovaly zažloutnutí ubrusů, utěrek nebo oděvů. Už z toho důvodu si musely naše maminky a babičky s těmito skvrnami umět poradit. A uměly se jich zbavit dokonale pouze pomocí prostředků, které má každý běžně doma. Jak snadno odstranit zažloutlé skvrny, připáleniny nebo ožehnutá místa žehličkou? Vsaďte na peroxid, ocet, cukr, borax nebo obyčejný chleba!

Peroxid zachrání bílé tkaniny

Bílé sváteční ubrusy, kuchyňské utěrky, ale také halenky není nutné hned vyhazovat po objevení jemných zažloutlých skvrn, případně dokonce ožehnutých oblastí od žehličky. Stačí použít peroxid vodíku, který je běžně součástí domácí lékárničky na ošetření řezných ran. Tuto metodu lze použít pouze na bílé prádlo, protože u barevného by mohlo dojít k jeho odbarvení. Zažloutlé místo je nutné navlhčit vodou, poté zakapat peroxidem vodíku a nechat na světle skvrnu vyblednout, na závěr vyprat běžným způsobem.

Mohlo by vás zajímat:  Po bodnutí vosou uleví domácí prostředky, místo bodnutí je důležité sledovat
Zdroj obrázku: Freepik

Ocet, nebo cukr?

U mírně zažloutlých skvrn je možné použít ocet v kombinaci s vodou v poměru 1 : 1. Stačí do roztoku oblečení nebo textilie namočit, nechat působit asi 30 minut a poté dobře vymáchat. Na závěr dát prát opět běžným způsobem. Další způsob, jak se zbavit skvrn od žehličky, je za pomoci cukru, stačí promnout místo posypané cukrem, nechat 15 minut působit, následně vymáchat a dát vyprat do pračky.

Borax na větší skvrny, chleba na menší

U poškození většího rozsahu se doporučuje použít borax, který se běžně prodává v lékárně. Rozpustí se dvě čajové lžičky ve sklenici vody, skvrna se do roztoku namočí a nechá se působit 15 minut. Poté stačí vymáchat ve vlažné vodě a dát prát do pračky na běžný program. U menších stop od žehličky dobře funguje chlebová kůrka, kterou se postižené místo přetírá. Na závěr stačí namočit do vody, vymáchat a vyprat v pračce.

Zdroj: https://www.sgcleaningservices.com/blog/these-are-the-sure-fire-ways-to-remove-iron-stains-from-clothing/
Přidat na Seznam.cz