Jak si co nejvhodněji zařídit malý byt. Máme pro vás pár fungujících triků.

Máte malý byt a řešíte jak si ho co nejvhodněji zařídit, abyste využili každý prostor co nejlépe. Velice dobře tuhle problematiku znám. Napíši vám zde pár rad a tipů, na co jsem během několika svých zařizování nového bydlení, přišla. Už jsem zařizovala spoustu „domácích hnízdeček“, někdy velké prostorné pokoje, ale někdy i právě zmiňované stísněné prostory. I zde můžeme vykouzlit, krásné a praktické zázemí.

V malém bytě si dávejte především pozor na barvy. Když si budete své „hnízdečko“ zařizovat, vyhněte se tmavým barvám. Ať u stěn, které budete malovat či nábytku který budete pořizovat. Vždy myslete na to, že tmavé barvy opticky zmenšují. Je to vlastně stejné jako v módě. Všichni určitě dobře víme, že černá barva takzvaně zeštíhluje, no a u bydlení, je to naprosto stejné. Pro malé prostory jsou potom nevhodné, těžké a hutné odstíny jakýchkoli barev. Nejlepší je použití světlých odstínů. Nemusíte nutně sahat pouze po bílé barvě, samozřejmě i v malých prostorách jsou barvy povoleny. Jen musíte vědět jak s nimi správně zacházet. Pokud tuto přednost máte a máte cit pro barvy, můžete i v malém bytě vytvořit kouzelné, hravé, barevné prostředí. Pokud si však, do nějakých vážnějších barevných kombinací netroufáte, jednoduše se držte světlých odstínů a nemůžete nic udělat špatně. Světlé barvy dodají vašemu bydlení světlo a tím i opticky více prostoru. A to je to co potřebujeme.

Šetřete nábytkem. Jak je myšleno šetřete nábytkem? Než se pustíte do zařizování bytu, uvědomte si, nebo lépe řečeno uspořádejte si myšlenky, co vlastně od svého bydlení očekáváte. Zařizujete si byt pouze pro sebe? Máte či plánujete dítě? Bude v bytě domácí mazlíček? Jste spíše introvert, nebo vedete společenský život? Je důležité vědět, co od svého bydlení chceme. Pokud jste člověk, který tráví většinu času sám, zařiďte si byt, opravdu jen sami pro sebe. Praktický a přehledný pracovní kout, vykašlete se na sedací soupravu, klidně si pořiďte pohodlné křeslo, kde budete relaxovat a tak bychom mohli pokračovat dále. Vám se musí bydlet pohodlně a vy se musíte cítit doma.

Mohlo by vás zajímat:  Nový showroom Natuzzi Italia

Vyhněte se „těžkým „ kusům nábytku. Tím mám na mysli, vyhněte se masivnímu nábytku. I když se vám líbí, i když tento styl prostě zbožňujete, myslete na to, že „těžké“ kusy nábytku, budou váš byt, tak nějak bych řekla, dusit. Do malých prostor potřebujeme dostat vzdušnost, přehlednost a to výběrem takového nábytku, určitě nedocílíme.

Pohrajte si se světly. Jak jsme si již napsali, do malých prostor je potřeba dostat vzdušnost, přehlednost a lehkost. Nebojte se proto světel. Jak už jsme si již napsali, je potřeba se vyhýbat „těžkému“ nábytku. Proto samozřejmě nebudeme kupovat žádnou obývací stěnu, ani mini, ani cenově výhodnou, prostě žádnou. Raději si pořídíme malé skřínky, nejrůznější poličky a ani zde se nebudeme bát dekorativního osvětlení. Ne že osvětlení vypadá jen nádherně, ale opět nám přidá trošku na prostoru, stejně tak jako zrcadla. Ano i zrcadla váš malý byt mohou velice dobře prosvětlit a tím tedy zvětšit. Proto i zde platí, vyhněte se velikým obrazům a raději si na stěnu umístěte moderní, krásné zrcadlo. Samozřejmě vhodně zvolené vzhledem k vašemu interiéru. Se zrcadly se dá opravdu čarovat.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda se skvěle hodí nejen do vaření. Pomůže s ucpaným odpadem i zašlou špínou

Úložný prostor. To je další velice důležitý bod, na který je potřeba myslet. Opticky nám prostor sice zvětšují otevřené vitríny oproti uzavřeným skříňkám, ale kam potom s těmi všemi věcmi? Je fajn, pořídit si například do ložnice, skříň na míru. A proč ne, klidně přes celou stěnu. Pokud zvolíme již zmíněné zrcadla, prostor krásně prosvětlíme, zvětšíme a ještě budeme mít báječný úložný prostor. Využijte každou skulinku. V obývacím pokoji můžete dát na skříňky či do otevřených vitrín, například ozdobné krabice, kde si můžete ukládat nejrůznější maličkosti. Váš byt bude pestrý, barevný, stylový a ještě praktický.

Stejně tak můžete využít prostor pod postelí. Nemám na mysli nepřehledně „házet“ pod postel vše co se vám nehodí. Prostor lze využít pro uskladnění třeba sezónních věcí, naprosto přehledně. I zde si můžete pořídit, barevné plastové krabice, třeba na kolečkách pro ještě lepší manipulaci.

Zbytečně prostor nezmenšujte, více než je potřeba. Máte „garsonku“ a rádi byste oddělenou ložnici? Úplně vás chápu. Rozkládací sedací soupravy jsou super, ale na spaní vhodné tak akorát pro návštěvy. To znamená, jen tak občas. Není nadto, vyspat se v pořádné posteli. Máte obavy, že postel vedle kuchyňské linky, nebude to pravé ořechové? Vůbec se neobávejte. Krásná postel, může být skvělým doplňkem vaší domácnosti, v podstatě ozdobou. Dávno neplatí malé, uzavřené a samostatné pokoje. Daleko lépe působí otevřené prostory. Postel můžete přehodit krásným potahem, pár polštářků a máte hotovo. Pokud přeci jen trváte na rozdělení prostor, může být fajn řešením závěs či zatahovací dveře, dle vašich prostorových možností. Pak můžete mít jak své soukromí, tak stejně velký, vzdušný a otevřený prostor.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný nábytek platí za luxusní a nadčasový, vyžaduje však šetrnou údržbu

Stejně tak, když si budete pořizovat televizi. Dávno je odzvoněno „velkým bednám“, které zabírají hromadu prostoru. Moderní jsou sice velké, ale ploché televize, které nezabírají spousty místa. Pokud máte malý byt, pak je vhodné plochou obrazovku umístit na stěnu. V podstatě nezabere žádné místo, slouží jako vhodný doplněk vašeho interiéru a naprosto splňuje, co očekáváme.

V koupelně také můžeme ušetřit prostor, nejrůznějšími závěsnými programy. Obzvláště my ženy, se bez naší kosmetiky neobejdeme. Nemáte dostatek prostoru na koupelnový nábytek? Nevadí. Stačí vám jedna základní skříňka, polička a zbytek můžete vyřešit, právě již zmiňovaným závěsným programem ve vaší koupelně. Ušetříte tak spousty místa a přeci budete mít vše, takříkajíc po ruce.

Podlahy v malém bytě. Abychom docílili co největšího prostoru, je vhodné, aby podlaha v celém bytě byla spíše světlá, než tmavá, ale hlavně jednotná. Pokud budete mít v předsíni například dlažbu a v pokoji koberce, bude efekt zcela opačný. Koberce v malém bytě? Ano, proč ne. I zde bychom měli sahat po světlých odstínech. Pokud se rozhodnete pro kusové koberce, tedy jen někde, rovněž sahejte po světlých odstínech a dobrý je obdélníkový tvar. Obývací pokoj, vám pak například krásně protáhne a tím pádem opět opticky zvětší.

Zde je pár rad, které jsou podloženy moji osobní praxí. Zda vám budou k užitku, nechám zcela na vás. Věřím však, že každý si může na něco přijít. Tak ať se vám krásně a hlavně pohodlně bydlí.

autorem článku je Michelle Kraus

Přidat na Seznam.cz