Window View 1081788 1920

Jak připravit okna na zimní období abyste nejenom ušetřili za topení

Zima je pro okna zkouškou účinnosti, trvanlivosti a také těsnosti. Je zapotřebí udělat několik jednoduchých kroků ještě předtím, než teploty klesnou pod nulu. Připravíte tak svá okna na mínusové teploty. Ušetří vám to peníze za topení a taková okna budou zárukou teplého domova. 

Příprava oken zahrnuje několik fází

Nejdříve je důležité umýt okna. Nedělejte to, když je slunečno, protože voda rychle vysychá a zanechává na povrchu těžko odstranitelné pruhy, a naopak, když je venku zima, nízká teplota způsobí, že sklo bude křehké a může se rozbít. Nejlepší je tedy okna čistit za teplého dne, kdy je oblačno. 

Mohlo by vás zajímat:  Stavba sauny svépomocí: cesta k vlastní relaxaci

K čištění oken použijte přípravky určené pro tento účel. Osvědčený je také ocet, který odstraňuje mastnotu a také dodá oknům lesk. Jestliže použijete pouze ocet, může zanechat pruhy, proto ho vždy smíchejte s vodou. Pokud navíc máte okenní rámy z PVC, můžete octovou směs použít i na ně. Rámy z jiného materiálu se dobře čistí vodou a mycím prostředkem. 

Používejte k mytí oken látky, které jsou měkké a nemají švy. Nejlepší budou savé utěrky z mikrovláken. Zachycují dobře prachy a nečistoty a zároveň nepoškozují vyčištěný povrch. Vyčistěte zařízení, která zajišťují přísun čerstvého vzduchu bez ochlazení interiéru. Pokud je okno vybaveno větracím otvorem, vyjměte ho a opláchněte ve vodě se saponátem. 

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní odpočinek umožní správná teplota v místnosti. Důležitá je i její stabilita
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další fází je kontrola stavu oken a následné nastave

Jestli už máte okna čistá, je čas posoudit jejich technický stav. Zkuste vždy, jestli se dá okno snadno otevřít a zavřít, jestli dobře těsní a další věci. Netěsnící okna jsou známkou toho, že kování nebo panty nepracují správně. V takovém případě okna na zimu správně nastavte a poté tak udržujte. 

Nastavení oken si můžete snadno udělat sami. Je to důležité hlavně před zimním obdobím. Okna z PVC upravíme tak, že zvýšíme přítlačnou sílu křídla k rámu. Uděláte to pomocí excentrických šroubů umístěných na kování křídla. Také k nastavení budete potřebovat imbusový klíč, který použijete na hlaveň šroubu směrem k těsnění. 

Mohlo by vás zajímat:  Rowleyho starý muž není rostlinou pro začátečníky. Za náročnou péči se odmění krásnými květy
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nezapomeňte také očistit všechny části okna, včetně pohyblivých částí okenního kování a pantů z PVC čisticími prostředky a namazat je speciálním olejem, vazelínou nebo mazivem ze silikonu. Tím se prodlouží životnost těchto prvků a okna budou bezchybně fungovat. 

Poškozená těsnění vyměňte za nová, která budou vyrobena z materiálu odolného vůči povětrnostním podmínkám.

Přidat na Seznam.cz