Houbička na nádobí potřebuje pravidelně měnit, její čistotu podpoří i dezinfekce

Houbička na nádobí potřebuje pravidelně měnit, její čistotu podpoří i dezinfekce

Houbička na nádobí je pomůcka přítomná skoro v každé kuchyni. Je jedno, jestli nádobí umýváte převážně v ruce, či vlastníte automatickou myčku na nádobí. Tento pomocník se vždy využije, například na otírání povrchů. Věděli jste ale, že pokud se o houbičku správně nestaráte, tak své okolí akorát ještě více znečišťujete? Právě v tomto článku se dozvíte, jak takové situaci zabránit.

Pravidelná výměna je základ

Pokud houbičku používáte několikrát denně jako většina domácností, doporučená doba používání je pouze jeden týden. Po uplynutí této lhůty byste se měli kousku zbavit a nahradit ho jiným. A proč, ptáte se? Houbička se přirozeně pohybuje v prostředí s velkým množstvím vody. Tak vlhké prostředí pak tvoří perfektní podmínky pro tvorbu bakterií a hub. Tento proces je ještě víc umocněn tím, že houbička v takovém prostředí nemá možnost vyschnout.

Mohlo by vás zajímat:  Psí loužičky mohou znamenat i vážný problém. S pejskem hlavně jednejte v klidu

Používáním houbičky, ve které jsou škodlivé organismy přítomny, pak zvyšujete riziko onemocnění a zmíněné škodliviny roznášíte po obydlí. I při umývání nádobí špatnou houbičkou pak můžete nádobí infikovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím škodlivé mikroorganismy zastavit

Spousta lidí má několik postupů, kterými tvorbě škodlivin v houbičce zabraňuje. I přesto je ale houbičku třeba pravidelně měnit. Bohužel není tvořena materiálem, který by zaručoval bezpečné používání po delší dobu.

Základní věcí, která je dobrá udělat, pokud chcete, aby houbička vydržela funkční a bezpečná co nejdéle, je odkládat ji na suché místo. Touto procedurou ji dáte pryč z prostředí, ve kterém se plísním tak daří. Riziko je tak podstatně menší, jelikož má houbička prostor vysychat.

Mohlo by vás zajímat:  Ucpaný odtok pročistí louh nebo kombinace jedlé sody s octem

Doporučované jsou často i různé způsoby dezinfekce. Možností, jak bakterie zabít, je například polévání horkou vodou. Spousta lidí také věří, že stejně tak zabere i vložení houbičky do mikrovlnné trouby. V posledním případě jde houbičku dezinfikovat i chemickými prostředky.

Zdroj: https://www.today.com/home/how-often-replace-kitchen-sponge-according-study-t114593
Přidat na Seznam.cz