Hortenzie potěší květy od jara až do podzimu. Při každoročním přesazení budou vždy překrásné

Hortenzie potěší květy od jara až do podzimu. Při každoročním přesazení budou vždy překrásné

Hortenzie stále více pronikají do tuzemských zahrad, ve světě jsou nejvíce oblíbené v Asii nebo v Americe. Existují desítky různých druhů, které se liší barevností a celkovým vzhledem. Jedná se o univerzální stromky nebo keře, výjimečně liány, které se hodí do všech zahrad, kde mohou těšit záplavou barevných květů. Jak hortenzie množit a přesazovat? Co dělat, aby tyto krásky v pořádku přežily zimu? Inspirujte se tipy zkušených zahradníků!

Kráska, která kvete až do podzimu

Hortenzie jsou v poslední době velmi oblíbenými keříky, které zdobí české zahrady. Podle odrůdy kvetou od března až do září, přičemž existují bílé, růžové, modré nebo fialové varianty. Mohou se pěstovat v květnících nebo v nádobách, ale problémem není ani sadba přímo do zeminy na zahradě. Je však nutné počítat s velkým prostorem, protože keř se rozrůstá do výšky i do šířky, k tomu hortenzie milují polostín, substrát by měl být slabě kyselý. Nesnesou tvrdou vodu a vápník, což platí i pro vícesložková hnojiva.

Mohlo by vás zajímat:  Venkovní dlažba vyžaduje pravidelnou péči a čištění od plevelu a mechu
Zdroj obrázku: Freepik

Přesazování hortenzií

Stáří hortenzií nemá na přesazování pražádný vliv, starší exempláře se přesazují každoročně, doporučuje se výměna substrátu v květníku. Mladší kusy se mohou přesazovat dvakrát ročně, přičemž přesazování hortenzií je nejjednodušší způsob jejich množení. K této činnosti se doporučují dva termíny. Kromě předjaří, kdy již nepanují mrazy, též brzký podzim, kdy nehrozí velké teplotní výkyvy nebo enormní horko. Je nutné počítat s tím, že hortenzie mají rozvětvený kořenový systém a přesazují se včetně balu.

Mohlo by vás zajímat:  Tis vytvoří krásný živý plot, který vydrží léta a po celý rok bude zelený

Sadba až do začátku listopadu

Během přesazování se oddělí nové sazenice, které se musí umístit do země nejpozději v říjnu, při teplém počasí do začátku listopadu. Musí se vybrat místo chráněné před větrem, které nabízí polostín. Jáma pro sadbu musí být dvakrát větší než kořenový bal a musí se naplnit mírně kyselou zeminou, ideálně směsí substrátu a rašeliny. Při sázení na podzim se nedoporučuje hortenzie seřezávat. Stromky je vhodné při první zimě chránit před mrazem a sněhem pomocí agrotextilie nebo slámy.

Zdroj: https://gilmour.com/hydrangea-care
Přidat na Seznam.cz