Hortenzie potěší květy od jara až do podzimu. Při každoročním přesazení budou vždy překrásné

Hortenzie stále více pronikají do tuzemských zahrad, ve světě jsou nejvíce oblíbené v Asii nebo v Americe. Existují desítky různých druhů, které se liší barevností a celkovým vzhledem. Jedná se o univerzální stromky nebo keře, výjimečně liány, které se hodí do všech zahrad, kde mohou těšit záplavou barevných květů. Jak hortenzie množit a přesazovat? Co dělat, aby tyto krásky v pořádku přežily zimu? Inspirujte se tipy zkušených zahradníků!

Kráska, která kvete až do podzimu

Hortenzie jsou v poslední době velmi oblíbenými keříky, které zdobí české zahrady. Podle odrůdy kvetou od března až do září, přičemž existují bílé, růžové, modré nebo fialové varianty. Mohou se pěstovat v květnících nebo v nádobách, ale problémem není ani sadba přímo do zeminy na zahradě. Je však nutné počítat s velkým prostorem, protože keř se rozrůstá do výšky i do šířky, k tomu hortenzie milují polostín, substrát by měl být slabě kyselý. Nesnesou tvrdou vodu a vápník, což platí i pro vícesložková hnojiva.

Zdroj obrázku: Freepik

Přesazování hortenzií

Stáří hortenzií nemá na přesazování pražádný vliv, starší exempláře se přesazují každoročně, doporučuje se výměna substrátu v květníku. Mladší kusy se mohou přesazovat dvakrát ročně, přičemž přesazování hortenzií je nejjednodušší způsob jejich množení. K této činnosti se doporučují dva termíny. Kromě předjaří, kdy již nepanují mrazy, též brzký podzim, kdy nehrozí velké teplotní výkyvy nebo enormní horko. Je nutné počítat s tím, že hortenzie mají rozvětvený kořenový systém a přesazují se včetně balu.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata a okurky na zahradě potřebují to nejlepší. Kyselina citronová jim vdechne druhý život

Sadba až do začátku listopadu

Během přesazování se oddělí nové sazenice, které se musí umístit do země nejpozději v říjnu, při teplém počasí do začátku listopadu. Musí se vybrat místo chráněné před větrem, které nabízí polostín. Jáma pro sadbu musí být dvakrát větší než kořenový bal a musí se naplnit mírně kyselou zeminou, ideálně směsí substrátu a rašeliny. Při sázení na podzim se nedoporučuje hortenzie seřezávat. Stromky je vhodné při první zimě chránit před mrazem a sněhem pomocí agrotextilie nebo slámy.

Zdroj: https://gilmour.com/hydrangea-care
Přidat na Seznam.cz