Exotické rostliny potřebují zvláštní péči. S příchodem chladných dní je důležité je správně zazimovat
Do našich končin byly přivezeny také rostliny z exotických zemí, kterým se zde nemusí dařit zrovna dobře. Můžete jim ovšem dopřát adekvátní péči i podmínky a ony se vám odvděčí bujným růstem a v některých případech i květem. Na zimu je pak nutné tyto druhy přesunout do domu.

Zazimování exotických keřů
Do skupiny exotických keřů můžeme zařadit například oleandry, olivy anebo citrusy. Během letních měsíců se jim daří zdaleka nejlépe, a tak dokonale zkrášlí zahradu anebo balkón. Tyto rostliny potřebují pravidelnou závlahu a také dostatek slunce. Na zimu je nezapomeňte přesunout například do garáže či předsíně, kde teplota nesmí klesnout pod deset stupňů Celsia. Vhodné je zkrátit větve před obdobím zimního „odpočinku“ zhruba o třetinu.
Zazimování balkónových květin a bylinek
Mezi nejoblíbenější balkónové květiny u nás patří rozhodně muškáty. Až přijdou chladné dny, přemístěte tyto rostliny do chladných a temnějších místností v domě anebo bytě. Vhodná bude opět garáž, sklep a také předsíň. Nezapomeňte však ani na venku pěstované bylinky, jako je například bazalka, rozmarýn, tymián, bobkový list, levandule a podobně. Ty je také potřeba uchránit před zimou. Umístit je můžete klidně i v bytě, ovšem dejte je daleko od topení.

Zazimování hlíznatých rostlin
Do skupiny hlíznatých rostlin patří hlavně begonie. Před zazimováním postupujte takto: hlízy opatrně vyjměte z půdy, očistěte je od stonků a jiných výhonků, nechte zhruba 14 dní proschnout na chladném místě a nakonec je umístěte do bedny s pískem, rašelinou anebo s dřevěnými pilinami. Uchovávejte je v místnosti, kde bude celou zimu kolem 4 až 8 °C. Vhodný tedy bude velmi chladný sklep, zahradní domek anebo i garáž. Během zazimování hlízy begonií pravidelně kontrolujte, aby nedošlo k jejich případnému uhnívání.
Zdroj: https://www.thespruce.com/three-ways-to-overwinter-tropical-plants-4077223
