Mixer Tap 413745 1280

Dva recepty na domácí čističe potrubí. Konec zápachu a ucpanému odtoku

Zápach v odpadním odtoku je většinou zapříčiněn našimi každodenními zvyky. Nejde pouze o kuchyň, ale také o koupelnu. Tomuto zápachu jistě náleží zbytky jídla či vlasy ve vaně nebo umyvadle. Jedná se o nejčastější příčiny ucpaného a zapáchajícího potrubí. Abyste těmto potížím předešli, doporučujeme jim efektivně předcházet.

Co způsobuje nepříjemný odér

Nepříjemný odér v kuchyňském dřezu způsobují zbytky jídla, o tom není žádný pochyb. Veškeré zbytky by měly jít do koše, to platí i pro kávovou sedlinu, rýži, polévky, omáčky a tak dále. Dalším viníkem může být i stojatá voda v potrubí – v koupelně i v kuchyni. Často to způsobují ucpané trubky, proto doporučujeme pravidelné čištění. Možná tomu ani neuvěříte, ale další příčinou mohou být čisticí prostředky, ty také mohou zapáchat. Mezi takové prostředky patří prací prášky, gely, mýdla a jiné. Poslední častou příčinou je vlhkost a plíseň, ty mohou zapáchat opravdu hodně, proto doporučujeme časté větrání v místnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Namísto zářivě čistých sklenic zašlé sklo: na vině bývají typické chyby při mytí
Zdroj obrázku: Pixabay

Zápachu se dokážete zbavit i domácími prostředky

Není potřeba utrácet za drahé chemické přípravky, zkuste několik domácích prostředků, které vás mohou zbavit ucpaného odpadu, ale také mohou preventivně pomáhat v čištění trubek. Zkuste si připravit čistič z octa a sody. Obě suroviny mají protiplísňové a antibakteriální účinky. Odstraňují usazeniny a rozpouští vodní kámen. K přípravě čističe budete potřebovat:

  • jedlou sodu 100 g,
  • lihový ocet 200 ml,
  • horkou vodu 500 ml.

Uvařte vodu a nalijte do ní ocet. Promíchejte a nasypte jedlou sodu do odpadu. Poté jednoduše nalijte připravenou tekutinu do odtoku. Suroviny budou mírně šumět. Doporučujeme směs nechat v potrubí celou noc, poté spláchnout litrem horké vody.

Mohlo by vás zajímat:  Pro topení v krbu je nezbytné dobře vysušené a kvalitní dřevo. Skladujte ho správně

Přípravek na bázi uhličitanu sodného

  • Kamenná sůl 4–5 lžic,
  • horká voda 1 litr,
  • uhličitan sodný 2 lžíce.

Nasypte sůl do potrubí a přibližně po půl hodině ji opláchněte studenou vodou. Poté nalijte do odtoku uhličitan a horkou vodu. Tento postup byste měli opakovat alespoň jednou týdně, abyste předešli ucpanému odpadu.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/plumbing/21164644/how-to-clear-any-clogged-drain
Přidat na Seznam.cz