Moth 1811518 1920

Nebezpečné škůdce si často přineseme domů s nákupem a ani o tom nemusíme vědět

Drobného hmyzu, který může narušit klidný chod naší domácnosti, je mnoho. Některé druhy škůdců se k vám nemusí nastěhovat zvenku, možná jste si je přinesli přímo z obchodu s potravinami. Jedni se před našimi zraky schovávají a pro chutné sousto vylézají v noci, jiní se naší přítomností netrápí a dělají si, co se jim zachce po celý den, mnohdy téměř nepozorovatelně. Rad, jak se škůdců zbavit, je mnoho. Často se ale divíme tomu, kde se v našem domově vlastně vzali.

Mohlo by vás zajímat:  Tradičních materiálů používáme stále méně, přitom zútulní domov lépe než plast
Zdroj obrázku: Pixabay

Potravinoví moli

S moly se ve spíži setkal už asi každý. Rádi hnízdí v suchých potravinách, jako je mouka, strouhanka, suché luštěniny, ořechy a další. Možná si říkáte, že moli nejsou vašemu zdraví nebezpeční, ale opak může být pravdou. Nejen že svými výkaly znečišťují vaše zásoby a pokrývají je pavučinami, ale také podporují množení bakterií, které mohou způsobovat zažívací potíže a alergie. Moli nehledají útočiště jen v našich domovech, ale i přímo v obchodech, a to obzvláště ve zboží, které na regále už nějakou dobu stojí. Tento nemilý hmyz se prokouše většinou obalů – papírovými, kartonovými, i těmi z tenkých plastů. Pokud zjistíte, že danou potravinu už molí invaze zasáhla, rovnou ji vyhoďte, nejlépe rovnou ven do popelnice. Suché potraviny skladujte v nádobách ze skla nebo tvrzeného plastu. Do spíže nebo dalších úložných prostor volně vysypte bobkové listy. Jejich vůně moly odrazuje.

Mohlo by vás zajímat:  Spotřeba vody úzce souvisí s návyky v domácnosti, změňte je a ušetřete

Štěnice domácí

Tento otravný hmyz se živí naší krví. Nejčastěji žije v zákoutích postelí a matrací, skrývá se v soklových lištách, a dokonce i ve skříňkách s oblečením. Mohou způsobit alergii, která se projevuje červenými skvrnami po celém těle. Přítomnost štěnic odhalíme kromě stop po kousnutí taky podle malých hnědých krunýřů a stop výkalů ve formě tmavých teček. Štěnice k nám mohou přijít z jiného bytu, ale i s nábytkem nebo oblečením z druhé ruky. Boj s nimi je velmi těžký, proto je nejlepší zavolat specializovanou společnost zabývající se deratizací.

Zdroj: https://www.rentokil.com/blog/top-5-pests-supermarkets/
Přidat na Seznam.cz