Vrouci Voda

Důležitý i obávaný chlor. Odstranit ho z vody není nic těžkého

Přidávání chloru do vody je dnes již běžným způsobem úpravy. Díky chloru je možné se zbavit patogenních bakterií. Metoda se používá více než dvě století, ale stále se najde někdo, kdo pochybuje o jejích kladných vlastnostech. Chlor je spojován s různými látkami a vytváří chemické sloučeniny, které jsou jedovaté.

Je nutné se chloru obávat? A jak ho účinně dostat z vody?

Chlor je silný dezinfekční prostředek s dusivým zápachem. Může eliminovat mnoho nemocí, jako je tyfus, cholera nebo úplavice. Je bohužel toxický pro člověka. Používá se nejen do bazénů, ale také se přidává do bělicích prostředků, rozpouštědel, barev nebo drog. Jeho charakteristickou vůni můžete cítit i doma, když otevíráme vodní kohoutek. Jak poznat, že je ve vodě příliš mnoho chloru?

Mohlo by vás zajímat:  Bílý povlak v nakládaných okurkách nemusí znamenat plíseň. Často se jedná o přirozený jev
Zdroj obrázku: Freepik

Koupání v takové vodě může být dráždivé pro pokožku, která bude rychle suchá a drsná. Ovlivňuje také stav vlasů. Chlor tak může poškodit lidské tělo, které sice má schopnosti filtrovat nějaké množství, ale při koupání máme rozšířené póry, a tím do těla dostáváte větší dávku.

Chloru se snadno zbavíte pomocí vhodných filtrů do vodního systému. Některé dokonce odstraní také vodní kámen nebo změkčí vodu. Dobrým způsobem je také používat jen vlažnou vodu, nikoli horkou. Čím je voda teplejší, tím více škodlivých par vdechujeme. Střídmě také používejte sprchu a vypínejte ji pokaždé, když se mydlíte.

Mohlo by vás zajímat:  Při zalévání zahrady hraje roli denní doba i množství vody
Zdroj obrázku: Freepik

Doma můžete vodu převařit, aby byla bez chloru

Některé domácnosti používají kyselinu askorbovou, která je součástí vitaminu C. Její použití je jednoduché a hlavně užitečné. Do vody stačí nalít jeden gram kyseliny, kterou jste smíchali s vodou. Vitamin C váže škodlivý chlor a jeho deriváty, a koupel tak bude bezpečná.

Z pitné vody chlor odstraníte, pokud budete mít doma filtrační konvici. Jestli ale nechcete investovat, vodu si můžete převařit a nechat několik minut odstát. Můžete to udělat v hrnci nebo rychlovarné konvici. Jestli nechcete, aby chlor poškozoval vaše vlasy, umyjte si je pomocí aktivního uhlí. Polovinu tablety rozdrťte a přidejte do šamponu. Posílíte tím vlasy a neutralizujete účinky chloru.

Zdroj: https://sensorex.com/blog/2020/06/09/how-to-remove-chlorine-from-water/
Přidat na Seznam.cz