Table 3077133 1280

Dřevěný nábytek platí za luxusní a nadčasový, vyžaduje však šetrnou údržbu

Nábytek ze dřeva, takzvaného masivu, dnes patří již k luxusnímu vybavení, a to zejména pro jeho dlouhověkost, pevnost a nemalé pořizovací náklady. Bydlení dodá vždy důstojnost a zároveň útulnost a také návštěvy ho jistě ocení, jen je potřeba se o něj dobře starat, aby vynikla jeho krása a byly zachovány jeho vlastnosti.

Dřevěný nábytek nelakovaný

Pokud máte nábytek z masivu, jehož povrch však není ošetřený lakem, musíte mít na zřeteli, že bude náchylnější nejen ke znečištění, ale je možné ho nesprávnou manipulací dokonce i poškodit. Hlavní zásadou je, že jak při běžných činnostech, tak při úklidu nesmí přijít do kontaktu s vodou ani jinými tekutinami. Pokud se tak stane, vezměte hadřík, ideálně z mikrovlákna, a tekutinu co nejdříve odstraňte. Důležité také je, že byste na takový nábytek neměli pokládat nic horkého ani příliš těžkého a také žádné předměty, které mají ostré hrany.

Mohlo by vás zajímat:  Je čas na novou kuchyni
Zdroj obrázku: Pixabay

Pro čištění a ošetření povrchu nábytku z masivu se doporučuje používat takové čisticí prostředky, které jsou pro tento účel přímo určeny a jejichž bázi tvoří olej nebo vosk. Jejich výhodou je nejen to, že z nábytku odstraní prach a případné nečistoty, ale vytvoří na něm i ochrannou vrstvu, která jej chrání před nečistotami i nežádoucím průnikem tekutiny.

Lakovaný dřevěný nábytek

Údržba lakem ošetřeného dřevěného nábytku je snazší, protože lak vytváří poměrně pevnou a zároveň hladkou vrstvu, z níž se prach a nečistoty dobře odstraňují. Přestože jde o lakovaný nábytek však stále platí, že použití tekutin je nežádoucí. K čištění lze používat maximálně navlhčený hadřík, ale nikoliv mokrý, a povrch je vždy nutné vysušit.

Mohlo by vás zajímat:  Laminátové podlahy stále jako nové, efektivně bez drahých prostředků

Při odstraňování prachu nebo jemných nečistot obvykle postačí právě jen vlhký hadřík, může se však stát, že budete potřebovat odstranit i větší znečištění. V takovém případě můžete použít mýdlovou vodu nebo saponát, který je ale zapotřebí více zředit.

Zdroj: http://blog.rismedia.com/2016/10-tips-for-taking-care-of-wood-furniture/
Přidat na Seznam.cz