Drahé a neefektivní čistící prostředky s přehledem nahradí ty doma vyrobené

Čisticí prostředky bývají drahé, neekologické a někdy dokonce i neúčinné. V takovém případě se vám rozhodně budou hodit domácí alternativy, díky kterým se bude celý váš dům blýskat novotou. Připravíte je rychle a snadno a většinu ingrediencí už nejspíš máte doma. Jak si například připravíte domácí tablety na čištění toalety?

  • 1,5 šálku jedlé sody
  • ½ šálku kyseliny citronové
  • vonný esenciální olej
  • voda nebo mýdlo

Jaký je postup?

V misce smíchejte všechny suché přísady. Přidejte esenciální olej (stačí pár kapek), případně i barvivo a mýdlo nebo vodu. Vše důkladně promíchejte. Hmotu vložte do formy na led a nechte je několik hodin odstát, dokud neztvrdne. Saponát na nádobí, který často dráždí pokožku rukou, zase vyrobíme ze třech citronů, které v mixéru umixujeme se sklenicí hrubozrnné soli, půl šálkem jablečného octa a sklenicí vody. Směs asi 15 minut povaříme a hotový prostředek skladujeme v lednici.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tablety do myčky si snadno připravíte z 2 šálků jedlé sody, 1 šálku soli, 1 šálku vody a ½ šálku kyseliny citronové. Sodu nalijte na plech a na hodinu ji dejte do rozpálené trouby, abyste získali uhličitan sodný. Po vychladnutí ji smíchejte se solí a kyselinou a postupně za stálého míchání přilévejte vodu. Vytvarujte a nechte několik hodin schout.

Mohlo by vás zajímat:  Světoznámou asijskou přílohu známe jenom z talířů, ale ti chytřejší ji ukládají také do skříně

Na prádlo i do kuchyně

Když nastrouháte půl šálku tuhého mýdla, přidáte 50 g uhličitanu sodného, 100 g boraxu a 50 g jedlé soli, získáte univerzální prací prášek vhodný na každou barvu oblečení. Je vhodný i pro alergiky. Látku můžete proti žmolkům a ztrátě barvy ochránit kondicionérem na vlasy, který smícháte s půl litrem octa a 1,5 litrem vody.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Koupelnu i kuchyň vyčistíte od skvrn, vodního kamene i usazenin směsí složené ze 3 sklenic teplé vody, 4 lžic octa, 2 lžiček mýdla, 2 lžiček boraxu a esenciálního oleje. Na dřevěný nábytek zase smíchejte sklenici vody, půl sklenice octa a 3 lžíce olivového nebo kokosového oleje. Dřevo se tím zároveň krásně zakonzervuje.

 

Přidat na Seznam.cz