Utrit Prach

Domácnost bývá plná alergenů, o kterých ani nevíme. Pravidelný úklid s nimi zatočí

Nejrůznější alergeny a hlavně vlhkost se mohou hromadit ve vaší domácnosti, aniž byste o tom na první pohled věděli. Příliš velká vlhkost vzduchu může zapříčinit růst plísní a bakterií nebo virů, množí se také roztoči. Jak se těchto alergenů jednoduše zbavit a čím celý domov perfektně vyčistit? Poradíme vám, jak na to.

Přirozené odvětrávání domácnosti

Některé domy nebo byty disponují ventilační mřížkou, která pomáhá k přirozenému větrání a cirkulaci vzduchu. V této mřížce se však mohou hromadit nečistoty a brzy působí jako zanesený filtr. Pokud mřížku ve vaší domácnosti nemáte, vlhkost a plísně se mohou skrývat za nábytkem kolem zdí, nebo dokonce na závěsech či v ložním prádle. Stejně tak se vlhkost, roztoči nebo plíseň usazují v kobercích.

Mohlo by vás zajímat:  Kávu milujeme všichni, skvrny od ní už však ne. Zatočí s nimi známé prostředky
Zdroj obrázku: Freepik

Jak často je tedy nutné čistit koberce, vysávat a vytírat podlahu nebo se věnovat důkladnému úklidu za nábytkem? Poradíme vám, jak minimalizovat výskyt alergenů ve vaší domácnosti.

Zaměřte se na ložnici

V ložním prádle a povlečení se může ukrývat velké množství alergenů. Proto se při úklidu zaměřte také na ložnici. Roztoči nebo klasický prach v domácnosti se hromadí ve tkaninách látky, proto je nutné povlečení a prostěradlo měnit nejlépe každý týden. Tyto domácí textilie perte při vysokých teplotách, zatímco celé přikrývky a polštáře nechte důkladně vyvětrat na čerstvém vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Při pravidelné péči se digestoř čistí snadno. Pouze čistý přístroj zbaví kuchyni par i pachů
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud žijete s alergiky, zvažte také investici do speciálních přikrývek a polštářů, ty jsou vyplněné syntetickým vláknem a poměrně jednoduše je vyperete v pračce. Při praní se soustřeďte na vhodný výběr pracích prášků, někteří alergici mohou mít s klasickými pracími prostředky problém.

Jak se zbavit alergenů na podlaze?

Podlaha by měla být vždy snadno čistitelná a co nejméně alergenní. Proto se snažte mít ve své domácnosti co nejméně koberců, a pokud je máte, nezapomínejte na pravidelné čištění a vyklepávání na vzduchu. Povrch podlah by měl být co nejhladší, aby se mezi vroubky nebo spáry neusazovala žádná nečistota. Na úklid podlah byste se měli zaměřit alespoň dvakrát týdně.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/allergies/home-cleaning.aspx
Přidat na Seznam.cz