Mite 67638 1280

Alergeny doma číhají úplně všude. Zneškodní je pouze důkladný úklid

Věděli jste, že vlhkost v bytě podporuje rozvoj alergenů? Alergeny, jako jsou bakterie, plísně, houby či roztoči, se vyskytují v jakkoliv minimalistických prostorech. Skrývat se mohou v ložním prádle, záclonách, přehozech, kobercích či větracích šachtách. Jak často uklízet, aby se minimalizovalo množství alergenů?

Ložní prádlo

Pokud se chcete účinně zbavit alergenů, začněte úklidem ložnice. Roztoči se vyskytují ve všech možných látkách a na všech možných površích, proto je nutné zlikvidovat je všude. Ložní prádlo měňte každý týden, perte jej na vysoké teploty a lůžkoviny vyvětrejte. Čím systematičtější a přesnější v této činnosti budete, tím dříve dosáhnete požadovaných výsledků. Pro silné alergiky jsou pak vhodné lůžkoviny se syntetickou náplní.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje střevíčníky ozdobí parapety krásným květem a pěstovat je zvládne každý

Větrejte!

Co dalšího stojí za zapamatování? Především to, že je nutné prostory pravidelně větrat. Vlhkost i příliš vysoká teplota v bytě podporuje růst bakterií, plísní a hub. Postarejte se také o větrací mřížky v kuchyni a koupelně. Pokud jsou zaneseny, alergie bude mít závažnější průběh. Vyčistěte je vysavačem a vlhkým hadříkem, nikdy koštětem, které rozptyluje prach.

Zdroj obrázku: Pixabay

Péče o podlahy

Podlahy by měly být snadno čistitelné, proto jsou doporučována hlavně vinylová či dlaždicová řešení. Ač se koberce udržují čisté mnohem složitěji, existují čisticí prostředky v podobě postřiku či pěny, které s důkladným vyčištěním koberce v pohodlí domova pomohou.

Mohlo by vás zajímat:  Místo antidepresiv trocha přírody. Správné rostliny a materiály navodí v domovech novou atmosféru

Vyhněte se záclonám a závěsům z těžkých tkanin

Pokud chcete minimalizovat množství alergenů v domě, zvažte odstranění všech druhů záclon či závěsů, obzvláště těch, co jsou vyrobeny z těžkých tkanin.

Mokrá metoda a vakuum

Prach vždy otřete vlhkým hadříkem. Snažte se také minimalizovat množství míst, na kterých se může hromadit. Místo otevřených polic zvolte raději uzavřené skříně a skříně s dveřmi.

Vysavač, který k úklidu používáte, by měl obsahovat vhodný filtr, který zadrží kontaminanty, včetně prachu, bakterií, prvoků, hub a virů. Je-li to možné, vysávejte bez přítomnosti alergika. Jste-‍li jedním z nich, při vysávání použijte ochrannou masku.

Zdroj: https://www.medicinenet.com/indoor_allergens/article.htm
Přidat na Seznam.cz