Tři přírodní postřiky podpoří růst i bohatou úrodu nejen rajčat. Chemické prostředky už nebudete potřebovat

Domácí rajčata si může vypěstovat každý. Postup je snadný a vejdou se i na malý balkon

Salátu z domácí zeleniny se nic nevyrovná. Domácí rajčata jsou šťavnatá a uchvacují svojí intenzivní vůní, proto by měl jejich pěstování vyzkoušet každý, kdo má možnost vlastní zahrádky nebo balkonu. A jak na pěstování této zdravé zeleniny, kdy začít s výsevem semen pro sazenice? Pěstování rajčat není žádná věda, i přesto je nutné dodržovat některé zásady, aby úroda byla bohatá.

Vlastní rajčata krok za krokem

Pěstování rajčat není určené jen zdatným zahradníkům. Stačí se držet určitých pravidel. Jedním z nich je výběr semínek. Měla by pocházet z ověřených zdrojů nebo specializovaných zahradnických center. Papírový sáček, ve kterém jsou prodávána, by neměl být vlhký, neměla by být prošlá nebo plesnivá, proto je před zasetím nutná jejich kontrola. Stará nebo vlhká semínka nemají dostatečnou klíčivost, sazenice by mohly být slabé.

Mohlo by vás zajímat:  Vyberte pro ptačí krmítko ideální místo. Musí být bezpečné a dobře přístupné

Kdy zasít semínka?

Jaký jarní měsíc je pro přípravu sazenic rajčat nejvhodnější? Zkušení pěstitelé radí zasít semínka na konci února nebo se začátkem března. Někdo vyčkává až do dubna, ale to není pro tuzemské podnebí ideální, protože se vlivem počasí pozdního léta může snížit úroda. Semínka se sejí do propustného substrátu nebo do rašeliny s kompostovanou zeminou, do které se přidává vermikulit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na sazenice

Do secí misky se umístí zemina a semínka se sejí rovnoměrně, poté se přikryjí tenkou vrstvou zeminy a ta se zvlhčí pomocí rozprašovače. Klíčícím sazenicím by se mělo dopřát prostředí o teplotě asi 20 °C, vhodné umístění je na parapet, secí nádoby se mohou přikrýt fólií za předpokladu, že jim bude umožněno každodenní větrání. Po vyklíčení rostlinkám postačují k růstu teploty 15–19 °C. První lístky pak signalizují, že je možné sazenice přesadit do samostatných květináčů a nádob.

Mohlo by vás zajímat:  Vhodně zvolené krmivo pomůže ptákům na zahradě přečkat zimu

Velké stěhování na záhon

Květen je čas, kdy venkovní podmínky umožňují přesun sazenic ven na záhon nebo do velkých nádob na balkon či terasu. Častá zálivka je nutností hlavně v horkých letních dnech, pro větší výnosy je možné pěstovat rajčata ve fóliových tunelech, které rajčata chrání před škůdci i různými chorobami. Pro větší výnosy se vyplatí i hnojení pomocí přírodních kvasnicových hnojiv nebo kopřivového hnoje, který uchrání rostlinky i před nebezpečnými mšicemi.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/tomatoes
Přidat na Seznam.cz