Krtka ze zahrady vystrnadí specifické zvuky a pachy. Nejúčinnější je kombinace více metod

Krtka ze zahrady vystrnadí specifické zvuky a pachy. Nejúčinnější je kombinace více metod

Krtek miluje dobře udržované, upravené trávníky a je obtížné se ho zbavit. V zimě jsou tato zvířata méně aktivní, ale mnozí zahradníci už varují, že opět začínají s prací. Naštěstí existují jednoduché metody, jak tohoto malého hmyzožravce odplašit.

Nepříjemné vůně

Krtek nevidí dobře, místo toho má velmi citlivý čich. V první řadě ho stojí za to odradit zápachem, který se mu nelíbí. Tento seznam zahrnuje česnek, mátu, bazalku, černý bez, narcis a císařskou šachovnici. Zajímavé je, že krtci také nemají rádi vůni kočičích a psích chlupů a lidských vlasů. Takže stojí za to chlupy sbírat, tvořit z nich koule a házet je do krtince.

Mohlo by vás zajímat:  Po dlouhé zimě potřebuje zahrada připravit na jaro. Rostliny, trávník i nábytek ocení trochu péče

Krtek se strašně bojí koček a někdy ho odpuzuje i trus kočky. Takže pokud máme doma kočky, stojí za to jejich exkrementy nastražit na místo výskytu tohoto malého savce. Krtek má dobrý sluch a je velmi citlivý na hlasité a vysoké zvuky, což lze využít pro vytvoření různých hlasitých pastí.

Zdroj obrázku: Freepik

Práce krtka

Evropský krtek se živí hlavně žížalami a larvami hmyzu, které lokalizuje pomocí dobrého sluchu a smyslových chlupů na ústech a ocase. Tento savec vytváří systém podzemních tunelů sahajících do délky cca 100–200 metrů, někdy dokonce i jednoho kilometru, a vrtá chodby rychlostí 12–15 metrů za den. Takto se vytvářejí krtince, ke kterým se krtek vrací každých pár hodin.

Mohlo by vás zajímat:  Prořezání malin na jaře je nutné provést radikálně. Keře pak porostou a zesílí mnohem lépe

Krtek má své hnízdo vystlané mechem, trávou a ve své „spíži“ shromažďuje imobilizované, ale živé žížaly, které jsou zásobou na zimu. Může obsahovat i několik stovek žížal. Na rozdíl od zdání je krtek velmi aktivní savec a neukládá se k zimnímu spánku. Vyčkává v chodbách 60 centimetrů pod úrovní mrazu a čeká na jaro. Žije asi 2–4 roky a je samotář.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-moles-in-your-yard-garden/
Přidat na Seznam.cz