Dokonale čistá pohovka je nejkrásnějším doplňkem každého domova. Starat se o její vzhled není těžké

Dokonale čistá pohovka je nejkrásnějším doplňkem každého domova. Starat se o její vzhled není těžké

Na své pohovce můžete po několika letech najít mnoho skvrn – od vína, jídla, nebo dokonce krve. Nejenže kazí vzhled pohovky, ale také se v nevyčištěné pohovce mohou rozrůstat bakterie, plísně a roztoči, které doma rozhodně nechcete. Jak odstranit skvrny z různých materiálů, ze kterých můžete mít pohovku?

Dávejte si pozor, jakými prostředky svou pohovku čistíte

Velmi záleží na tom, z jakého materiálu pohovku máte. Jinak se bude čistit kožená sedačka a jinak semišový gauč. Jedná se o nejpoužívanější kousek nábytku, takže si zaslouží pořádnou péči, abyste si na něj mohli sedat několik let. Nejlepší je ho pravidelně vysávat, čímž ho zbavíte chlupů, vlasů a dalších nečistot.

Gauč, který je potažený látkou, můžete snadno vyčistit kartáčem a vodou, do které dejte trochu mycího prostředku. Používejte pouze jemné pohyby a měkký kartáč, abyste pohovku neporušili. Koženou sedačku vyčistíte tak, že smícháte vodu s mycím prostředkem, fungovat to bude hlavně na skvrny od čaje nebo kávy. Až budete mít pohovku čistou, můžete místo speciálního přípravku použít krém na ruce, který kůži ochrání.

Mohlo by vás zajímat:  Skrvny od vína, barev nebo džusu na koberci vyčistíte i bez chemie a zdlouhavého drhnutí
Zdroj obrázku: Freepik

Na semiš použijte ocet s vodou

Na semišovou sedačku můžete použít ocet smíchaný s vodou. Bude fungovat na čaj, kávu nebo kolu, které jste omylem na pohovku vylili. Jestli máte na gauči skvrny staršího data, můžete použít také ocet, ale smíchejte ho s teplou vodou. Nepoužívejte na vysoušení pohovky fén nebo jiný přístroj. Látka by mohla změnit barvu. Na látkové gauče můžete použít kyselinu citronovou, která pomůže v boji proti skvrnám od čaje, kávy nebo majonézy.

Stačí 10 gramů kyseliny smíchat s vodou, nanést na skvrnu a počkat asi 15 minut. Po této době by měla zmizet. V případě potřeby můžete postup opakovat. Zkusit lze také šampon na koberce. Ten smíchejte s vodou, vznikne pěna, kterou naneste na nečistoty.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a26978040/how-to-clean-a-couch/
Přidat na Seznam.cz