Pro perfektní vzhled trávníku je důležité podniknout několik kroků

Pro perfektní vzhled trávníku je důležité podniknout několik kroků

V okrasné zahradě hraje trávník stěžejní úlohu. Jeho zelená plocha, když je pečlivě udržovaná, působí čistě a esteticky. Za hezkým vzhledem trávníku je ale spousta hodin práce, protože není bezúdržbový. Co potřebuje v hlavní sezónu?

Na jaře na trávník s vertikutátorem

Na jaře je nutné trávník zbavit napadaného listí a staré, suché trávy, které z něho vyhrabete a dáte do kompostu. Lze to udělat zkraje jara, jakmile rozmrzne zem. Trávník vyžaduje provzdušnění pomocí vertikutátoru. Ten nepoužívejte na čerstvě založený trávník, který má sotva rok.

Mohlo by vás zajímat:  Příprava zahrady na novou sezónu: péči potřebují stromy, záhony i nábytek

Součástí jarní péče je také hnojení kombinovaným hnojivem nebo ledkem vápenatým, které dodají trávě potřebné živiny. Je-li půda kyselá, je možné ji posypat vápencem. Pamatujte si, že hnojení a vápnění není možné dělat zároveň. Místa, která jsou vymrzlá, znovu osejte travním semenem.

Zdroj obrázku: Freepik

Trávník potřebuje pravidelné sekání

Na trávník lze se sekačkou naběhnout hned v dubnu, jakmile tráva začne růst. Posekejte ji na výšku asi pěti centimetrů. Jakmile začne více pálit slunce, zejména v létě, není vhodné sekat trávník na příliš krátkou výšku. Mohl by zežloutnout. Sekejte ho alespoň jedenkrát nebo dvakrát za týden. Posekanou trávu lze použít jako mulč ke stromům, keřům, k rybízům, malinám. I v létě trávník potřebuje hnojení, a to jednou za dva týdny. Opět lze využít ledek vápenatý.

Mohlo by vás zajímat:  Noční můra všech zahrádkářů. Nenápadní škůdci v zemi, kteří hodují na úrodě

Jak na závlahu trávníku v létě

Pokud byste trávník v horkém letním dni zalévali v poledne, dočkáte se nejspíš toho, že trávu spálíte. Navíc v půdě voda nevydrží, slunce ji vytáhne ven. Je lepší zavlažovat ho brzy ráno nebo naopak navečer, kdy už sluneční paprsky nejsou tak ostré.

Můžete ho kropit hadicí ručně nebo si pořídit zavlažovací systém, který je možné naprogramovat. On pak udělá práci za vás. Platí, že je lepší kropit menším proudem, ale delší čas, aby měla voda dostatek příležitosti se dobře vsáknout do zeminy.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/top-lawn-care-tips/
Přidat na Seznam.cz