Díky krajíci chleba se lze vyhnout náročnému malování, stačí ho přiložit na zeď a odstranit skvrny
Téměř žádná barva nefunguje jako dokonalá ochrana zdi před skvrnami. Máme pro vás několik tipů, jak se těchto nevzhledných fleků na zdi zbavíte. V prvním kroku si ujasněte, jakou barvou máte zeď vymalovanou. Nezáleží na tom, zda je zeď žlutá nebo jinak barevná. Na mysli máme samozřejmě typ nátěru. V případě zdi s omyvatelným akrylovým nátěrem máte v podstatě vyhráno. Vystačíte si s houbou, mycím prostředkem a vodou. Tento nátěr však bývá běžnější například ve společných prostorách než bytě.
Několik důležitých zásad úvodem
Buďte opatrní, barvy se mohou mazat a můžete si tak způsobit ještě větší škodu. Nejlépe funguje vlažná čistá voda. Ale ta často nestačí. Pak si zkuste připravit slabý mýdlový roztok. Vodu a houbu musíte mít stále čistou, abyste si nezanášely do malby další nečistoty. Dejte si pozor na čistící prostředky, které běžně používáte v domácnosti, mohou obsahovat rozpouštědla. Některé přípravky do kuchyně mají také brusné přísady. Tím si můžete zeď poškodit. A to nejpodstatnější nakonec. Omývejte stěnu vždy pouze v jednom směru.

Osvědčenými prostředky proti skvrnám na zdi
Vyzkoušet můžete jedlou sodu. V kuchyni ji má téměř každá hospodyňka. Ze sody a vody připravte kaši, kterou potřete fleky na zdi a nechte chvíli působit. Naředěný ocet je dalším účinným prostředkem, přidat do něj můžete opět jedlou sodu.
Na mastné fleky vyzkoušejte následující triky:
- střídku chleba použijte jako gumu a zkuste mastnotu vygumovat;
- bramborový škrob nebo bramborovou mouku naneste na hadřík a otřete mastnotu;
- nastrouhanou křídu můžete použít stejně jako škrob, místo potřete a nechte tuk vsáknout.

Někdy ale ani sebelepší rada nepomůže a podle toho do jaké hloubky znečištění zasahuje, musíte zeď opravit. Někdy stačí znovu přetřít barvou. V případě mastných skvrn je ale lepší postižené místo oškrábat, protože mastnota proniká do hloubky. Počítejte s tím, že čím je na zdi déle, tím bude hlouběji.
