Ripe Strawberries Ready Eat

Čerstvé jahody je vhodné vybírat podle stopky a pevnosti plodů

Jahody už nejsou jen sezónním ovocem. V obchodech jsou k dostání prakticky po celý rok, protože jsou k nám dováženy z teplých krajin. Díky tomu si je můžeme užívat třeba i v zimě. Zatímco v pohádce o dvanácti měsíčkách musela jít Maruška na jahody v lednu do lesa, nám stačí zajít do obchodu a v oddělení ovoce a zeleniny si vybrat z nabídky. Umíte poznat kvalitní jahody?

Proč si jahody kupovat

Kdo by si nedal čerstvý chléb namazaný máslem a pokladený nakrájenými čerstvými jahodami? Je to dobrota, která chutná dětem i dospělým. Jahody jsou bohaté na vitamín C a vlákninu, fosfor, draslík, hořčík, vápník. Neobsahují cholesterol a na tuky jsou také chudé. Může si je proto dopřát i ten, kdo je na redukční dietě.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro dokonale uvařené brambory

Vhodné jsou i pro diabetiky. Jahody sice obsahují cukr, ale tak malé množství, že v rámci dietního opatření jsou ovocem, které cukr příliš nezvedá. pochopitelně není možné sníst libovolné množství jahod. Pozor je také třeba dávat na případné alergické reakce.

Zdroj obrázku: Freepik

Jahody v krabičkách

Jahody se v supermarketech prodávají nejčastěji v plastových krabičkách. Je to nutné, protože musejí být chráněny před mechanickým poškozením. Stačí jedno malé otlačení na jahodě, aby zanedlouho začala plesnivět. Je proto důležité, aby se z místa pěstování jahody dostaly co nejdříve k zákazníkovi.

Mohlo by vás zajímat:  Ceny energií rostou a elektřina není výjimkou. Zkuste pět triků, jak ušetřit na svícení

Z jihu Evropy na české pulty

Nejčastěji se jahody do České republiky dovážejí z jahodových plantáží ze Španělska, Řecka nebo Kypru. Abyste nakoupili kvalitní plody, měli byste se naučit, podle čeho je poznáte. Stačí se podívat na jejich zelenou stopku. Je-li zvadlá, je to signál, že jahody nebudou nejčerstvější. Pravděpodobně byly dlouho na cestě na pulty obchodů.

Určitě byste si proto měli před nákupem jednotlivé plody v krabičce dobře prohlédnout. Plíseň je viditelná pouhým okem, poznáte také, je-li jahoda otlačená. Takové pak raději nekupujte, protože doma by se vám ihned zkazily.

Zdroj: https://spoonuniversity.com/lifestyle/how-to-pick-strawberries-at-the-store
Přidat na Seznam.cz