Co vše ukrývají matrace raději nevědět, jejich čištění přitom zvládají i běžné věci z domácnosti
Tušili jste, že každý člověk má na své kůži ohromné množství bakterií? Říká se, že na jeden centimetr kůže je to až 10 000 – 100 000 bakterií. Ohromné množství, viďte? Některé bakterie se od kůže odloučí a žijí v naší posteli. Dokonce se přiživují na naší odumřelé kůži a tím se jim v posteli velmi daří. Velké množství bakterií v naší posteli může vyvolávat či zhoršovat atopický ekzém, astma, bronchitidu či dokonce zápal plic. Jste si vědomi, co obsahuje vaše matrace? Nikdo z nás to nevidí, a o to je to horší. Matrace vypadají sice čistě, ale není tomu tak. Na těchto místech je velké množství roztočů, jejich trus, naše odumřelá kůže, tělní oleje a vlasy. Dokonalá výživa pro roztoče. Jestliže perete polštáře i peřiny, jistě děláte dobře a tento mikroskopický hmyz odstraníte, ale co matrace? Co dělat, aby se výskyt roztočů minimalizoval?
Která matrace je vhodná pro alergiky?
Úplně nejlepší bude pěnová matrace. Neměla by to být matrace s přírodninami. Například kokosovým vláknem, koňskými žíněmi a tak dále. Některým alergikům mohou dělat potíže i latexové matrace. Na matraci je vhodné umístit chránič, aby se kožní buňky a ostatní nedostaly přímo na matraci. Potah jednoduše stáhnete a vyperete. Vybírejte chrániče matrací z kvalitního materiálů, který bude oboustranný a bude doplněn zipem.

Jak čistit matraci?
Tento způsob je efektivní, zahubí roztoče a odstraní pachy. Budete potřebovat:
- sodu
- levandulový éterický olej
- jemné sítko
- vysavač
Připravte si alespoň půl kilogramu jedlé sody a nakapejte do ní levandulový olej. Tuto směs přes síto prosejte po celé matraci. Nechte rozsypanou směs alespoň hodinu působit. Poté jednoduše sodu vysajte vysavačem. Otočte a opakujte stejný postup.

Jak zbavit matrace skvrn?
Nejlepší, efektivní a šetrný prostředek bude ze sody, soli a vody. Připravíte je tak, že ze stejného množství soli, sody a trochy vody, připravíte pastu. Tuto vzniklou hmotu umístěte na flek a počkejte přibližně půl hodiny. Poté pastu otřete hadříkem či houbičkou. Komplikovanější skvrny, například od krve, rozpusťte nejdříve pomocí peroxidu vodíku.
Zdroj: matracman.hu, Autorský text
