Čištění žaluzií krok za krokem: domácí roztok je zbaví prachu a nečistot

Čištění žaluzií krok za krokem: domácí roztok je zbaví prachu a nečistot

Čištění žaluzií může být únavný úkol, zvláště když se snažíme odstranit prach a špínu z každého koutu a skuliny. Se správnými nástroji a technikami však můžeme tento proces výrazně zjednodušit a zefektivnit. V tomto článku se proto podíváme na to, jak čistit žaluzie pomocí domácích produktů.

Domácí čisticí roztok na žaluzie

Prvním krokem při čištění žaluzií je odstranit veškerý prach nebo nečistoty, které se na nich nahromadily. Prach z žaluzií jemně setřete kartáčkem s měkkými štětinami nebo hadříkem z mikrovlákna. Dbejte na to, abyste oprášili každou žaluzii jednotlivě, a věnujte zvláštní pozornost rohům a štěrbinám, kde má tendenci se hromadit prach.

Po oprášení můžete k čištění žaluzií použít domácí čisticí roztok. Smíchejte stejné díly octa a vody ve spreji. Pro silnější čisticí roztok můžete přidat pár kapek citronové šťávy. Láhev protřepejte, aby se ingredience důkladně promíchaly.

Nastříkejte čisticí roztok na žaluzie a ujistěte se, že pokryjete každou žaluzii. Pomocí čistého hadříku z mikrovlákna žaluzie důkladně otřete. Pokud jste narazili na odolné skvrny, můžete postižené místo vydrhnout kartáčkem s měkkými štětinami nebo starým zubním kartáčkem.

Mohlo by vás zajímat:  Výběr dekorací je radost, ale všeho s mírou. Zútulněte si domov jednoduše a levně

Po vyčištění žaluzie opláchněte čistým vlhkým hadříkem. Ujistěte se, že jste ze žaluzií odstranili veškerý čisticí roztok a veškeré zbytky špíny. Žaluzie otřete do sucha čistým hadříkem nebo je nechte uschnout na vzduchu.

Zdroj obrázku: Freepik

Lze žaluzie dát do pračky?

I když může být lákavé hodit žaluzie do pračky pro rychlé čištění, obecně se to nedoporučuje. Většina žaluzií je vyrobena z materiálů, které se třesením a teplem pračky snadno poškodí. Některé typy rolet mají navíc šňůry nebo jiné součásti, které se mohou při praní zamotat nebo poškodit.

Místo čištění žaluzií v pračce vyzkoušejte výše zmíněný domácí čisticí roztok. Pokud jsou vaše žaluzie obzvlášť špinavé, možná je budete muset sundat a vyčistit ručně. K tomu naplňte vanu teplou vodou a malým množstvím jemného mycího prostředku nebo některou z výše uvedených ingrediencí. Jemně vydrhněte žaluzie kartáčkem s měkkými štětinami a poté je důkladně opláchněte čistou vodou. Před opětovnou instalací žaluzie pověste na sušák, aby důkladně uschly.

Zdroj: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a30899189/how-to-clean-blinds/
Přidat na Seznam.cz