Správná údržba spotřebičů prodlouží jejich životnost a ušetří zbytečné náklady

Správná údržba spotřebičů prodlouží jejich životnost a ušetří zbytečné náklady

Čím dál více pospícháme kupředu a myslíme si, jak jsme vyspělí po technické stránce. Ale opak je pravdou. Všechno, co se vyrobí, jde do obchodu s tím, že disponuje vysokou poruchovostí. Zřídka kdy narazíme na model, který vydrží déle než dva roky. Některé přístroje se dají opravit, ale mnohdy chybí součástky a stačí sebemenší chyba a přístroj přestane fungovat úplně.

Naprogramovaná životnost

Vypadá to, že výrobci schválně vyrábí domácí spotřebiče tak, aby vydržely pouze určitou dobu. Místo toho, aby se přemýšlelo nad šetrností a snižovala se spotřeba, je na denním pořádku neustálé vyhazování peněz a zatěžování planety. Někteří umí se spotřebiči „kouzlit“, díky čemuž jim vydrží podstatně déle.

Mohlo by vás zajímat:  Tradiční i méně známé prostředky se postarají o perfektní vzhled čalounění, bude stále jako nové

Jakých chyb se vyvarovat?

Přesto, že nám výrobci sami hází klacky pod nohy, můžeme se o naše přístroje lépe starat a snažit se je udržovat v chodu. Čemu se máme vyhnout? Co nedělat? Například u vysavače byste měli častěji vyměňovat filtry a sáčky na odpad. Nebo v žehličce by neměla zůstávat voda, protože se v ní jinak usazuje vodní kámen.

Zdroj obrázku: Freepik

Dalším problémem bývají digestoře. Mají pročistit vzduch a uchránit nás před pachy z vaření. Jenže se při každém vaření dostávají dovnitř i mastnoty, pohlcují páru a jiné nečistoty. Tím se zanáší filtr a okolní části. Proto je potřeba, abyste pravidelně měnili filtry a vše zbavili mastnoty.

Mohlo by vás zajímat:  Místo Česka jsme nábytek koupili levněji v Německu. Půldenní výlet k hranicím se nám pořád vyplatil

Voda je nepřítelem většiny spotřebičů

Ty domácí spotřebiče, které se bez vody neobejdou (jako je kávovar, myčka a jim podobné), je potřeba kontrolovat nejvíce. Vodní kámen se usazuje velmi rychle, a pokud máte doma tvrdou vodu, máte velký problém. U kávovaru je to trošku složitější. Věděli jste, že u něj musíte provádět odvápnění? Odvápnění se musí provádět v případě, když máte tvrdou vodu a zároveň se o něj moc nestaráte. Pamatujte, že nestačí pouze setřít prach.

Zdroj: https://www.prefixinc.com/blog/home-maintenance/how-to-extend-the-lives-of-your-appliances
Přidat na Seznam.cz