Čistá toaleta je vizitkou každého domova. Na kupované prostředky ale zapomeňte

Čistá toaleta je vizitkou každého domova. Na kupované prostředky ale zapomeňte

Toaleta je vývěsním štítem čisté domácnosti, není ale jednoduché ji udržovat v perfektním stavu. Problémem jsou často usazeniny a vodní kámen, které vytváří nevzhledný povlak, při vyšší koncentraci minerálů pak žlutohnědé nebo rezavé fleky. Jak je odstranit? Použít lze samozřejmě drahé, marketingem propagované přípravky, které jsou však plné chemikálií. Stejnou službu a takřka za pakatel udělají domácí prostředky, které jsou nadto zcela ekologické!

Čistá toaleta je pýchou domácnosti

Vzhledem k častému používání trpí toaleta na nečistoty a špínu. Voda zároveň způsobuje postupnou sedimentaci uhličitanu vápenatého a dalších minerálů. A zatímco v kuchyni může být někdy nepořádek po vaření nedělního oběda nebo po pečení narozeninového dortu, toaleta musí být hygienicky čistá vždy. Ale jak na to, když ani přes pravidelný úklid nezáří čistotou a stále zůstává nevzhledný plak na míse?

Mohlo by vás zajímat:  Drahé čisticí prostředky nahradí domácí produkty, které zbaví domov nečistot a pachů

Na vodní kámen jedině s přírodními odvápňovači

Vodní kámen vzniká při používání tvrdé vody v domácnosti nebo se sediment objeví po víkendu mimo domov, kdy toaletu nikdo pravidelně nesplachoval. V drogeriích se nabízejí drahé chemické odvápňovače, ale stejný účinek mají i přírodní prostředky, které má každý doma, k tomu jsou levné a zcela ekologické a nezatěžují životní prostředí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlá soda i kyselina citronová

První možností je použití jedlé sody spolu s kyselinou citronovou. Jedlá soda je úžasný pomocník při pečení i úklidu, pro odvápnění sanitární keramiky stačí smíchat stejné množství jedlé sody a kyseliny citronové, směs důkladně promíchat a směsí posypat skvrny a vodní kámen. Poté pořádně za pomoci štětky dočistit a opláchnout teplou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastnosti dětského pudru oceníte i v domácnosti. Nabízí levnou a účinnou alternativu

Jedlá soda a ocet

Druhým, neméně efektivním způsobem je použití jedlé sody a octa, který má nadto dezinfekční účinky. Pasta se vytvoří smícháním stejného množství sody a octa, pak se použije na špinavá místa, nechá působit a zbytky se odstraní pomocí kartáče. Poté jen stačí opláchnout vodou a nechat oschnout.

Zdroj: https://www.emop.co.uk/blog/how-to-remove-limescale-from-toilet-bowl/
Přidat na Seznam.cz