Pokojové rostliny v zimě trpí. Několik zásadních chyb je může dokonce zahubit

Pokojové rostliny v zimě trpí. Několik zásadních chyb je může dokonce zahubit

V zimě pokojové rostliny často umírají. Co dělat, aby v dobré kondici přečkaly až do jara? V zimě rostliny trpí především nedostatkem světla a teplým suchým vzduchem. Umístěte proto květináče co nejblíže k oknu. Pokud máte tu možnost, volte jižní a západní parapety, které bývají nejsvětlejší. Proto jsou na zimu ideálním stanovištěm.

Pozor na teplo

Ve vytápěných místnostech je rostlinám příliš teplo. Je lepší přemístit je do chladnějších částí domu nebo bytu. Nenechávejte je v přímé blízkosti radiátoru. Ideální teplota pro pokojové rostliny je kolem 22 °C. Přílišná zálivka může rostlinám v zimě škodit víc než nedostatek vody. Rostliny proto zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá. Mimo zálivku je roste vodou, klidně i denně, aby se kolem nich zvlhčil vzduch.

Mohlo by vás zajímat:  Tiny house může splnit sen o vlastním bydlení každému

Přes zimu také úplně vynechte hnojení. Výjimkou jsou druhy kvetoucí i v zimním období, například orchideje, azalky, gardénie a kalanchoe. Hnojit můžete i stálezelené rostliny, například dracény, monstery, juky, kapradiny a fíkusy. Ostatní rostliny hnojte pouze přes léto, aby zesílily a zimu přežily v co nejlepší kondici.

Zdroj obrázku: Freepik

Žádné prudké větrání

Pokud teplota klesne pod bod mrazu, je velmi nebezpečné i větrání. Proud ledového vzduchu způsobí rostlinám šok, na který zareagují opadáním listů nebo omrznutím. Některé rostliny se následně nedokáží zregenerovat a zcela odumřou. Rostliny i v zimě pravidelně kontrolujte, zda se na nich nevyskytují škůdci nebo choroby.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon potřebuje dostatečnou ochranu před silným větrem

Pokojové rostliny mají tendenci se vždy otáčet za světlem, takže budou působit nesouměrně. Předejdete tomu otáčením květináče a nastavováním různých stran zdroji světla. Výjimkou jsou květiny, které mají nasazené květy, u těch by otáčení mohlo způsobit opadání nebo zaschnutí poupat. Kvetoucí rostliny je na podzim vhodné o něco zkrátit, aby měly nové květy více prostoru a energie. Pokud pěstujete ibišek, zkraťte ho až po Vánocích.

Zdroj: https://stacker.com/stories/3772/20-tips-help-your-houseplants-survive-winter
Přidat na Seznam.cz