Heart 1192662 1920

Mluvte se svými rostlinami, porostou rychleji, ukazují vědecké studie

Již od roku 1800 vědci zkoumají vliv lidského hlasu na rostliny a jejich vzkvétání. Rostliny jsou od přírody vysoce adaptabilní na okolní prostředí. To znamená, že skutečně vnímají, co se kolem nich děje. Způsob, jakým rostliny naslouchají a reagují, je však mírně odlišný od toho, jak reagují lidé. 

Reagují rostliny na lidské hlasy?

Studie Královské zahradnické společnosti ukázala, že rostliny reagují na lidské hlasy. V této studii figurovalo 10 rostlin rajčat, z nichž 8 mělo sluchátka umístěná kolem květináčů. V průběhu jednoho měsíce byly rostlinkám denně pouštěny vědecké i literární texty, čtené mužskými i ženskými hlasy. Výzkum na konci měsíce prokázal, že rostliny, kterým bylo předčítáno, rostly rychleji. Výsledky také ukázaly, že ženský hlas má na jejich vývoj o něco lepší vliv než mužský.

Mohlo by vás zajímat:  Šest tipů pro dokonalý spánek: ospalost a špatné sny už budou minulostí
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké zvuky volit?

Aby vaše květiny rychleji a lépe rostly, nemusíte na každý květináč motat sluchátka. Bohatě postačí, když budete s rostlinami či v jejich okolí mluvit. Výzkum jihokorejského Národního institutu zemědělské biotechnologie ukázal, že rostliny začínají reagovat na zvuk již při 70 decibelech. Naštěstí pro nás, 70 decibelů je hladina zvuku průměrné lidské konverzace. Čím více a hlasitěji mluvíte nebo pouštíte hudbu okolo vašich rostlin, tím rychleji a lépe rostou. Výzkum provedený evoluční bioložkou Monicou Gagliano ilustruje, jak sazenice hrachu reagovaly na zvuky jejich životního prostředí. Jeden z důležitých zvukových vjemů byla tekoucí voda, jejímž směrem se upínaly rostliny zasazené v suché půdě i bezprostředně vedle proudu vody.

Mohlo by vás zajímat:  Žlutá mašle může být víc než krásnou dekorací. Na zahradě zlikviduje nenasytné škůdce
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bez zvuků květiny nesmutní

Mluvení, přehrávání hudby a přírodní zvuky mohou vývoj rostlin ovlivnit. Rich Marini z pensylvánského zahradnického oddělení dokonce naznačuje, že rostliny reagují na vibrace ze zvukových vln, protože jsou podobné tomu, jak je rostlina stimulována větrem. Pokud tyto stimuly rostlinám neposkytujete, nezoufejte. Rostlinám chybí mozkový systém, díky čemuž neoplývají emocemi. Bez hudby či vašeho hlasu tak citově strádat doopravdy nebudou. Rostliny nemají složitý mozkový systém, který je nezbytný k tomu, aby pocítily osamělost nebo si byly vědomy světa kolem sebe emocionálním způsobem.

Přidat na Seznam.cz