tomatoes-1448361_1920 (1)

Skvrna od kečupu vyžaduje rychlý zásah, i zaschlou skvrnu ale lze odstranit

Pokud vám uvízne kečup na oblečení, nejraději byste se prokleli. A co teprve, když ho po jídle najdete na pohovce nebo třeba na koberci? Vyhodit tričko se docela dá, ale měnit kvůli jedné skvrně hned celý koberec či gauč? Pokud na takovou kečupovou skvrnu někde narazíte, snažte se jednat okamžitě. Kečup velmi rychle proniká do hloubky tkaniny a čím déle bude mít možnost si na ní hovět, tím hůře půjde odstranit.

Kečup byste měli odstranit pokud možno hned

Ať už se kečupová skvrna objeví na čemkoli, klíčem k úspěchu je vyčistit ji co nejdříve. Okamžitě zbytek kečupu odstraňte, ale dejte pozor, abyste ho spíš nevtírali hlouběji do tkaniny. Potom je dobré pokusit se vymýt zbytky kečupu pod tekoucí vodou. Potom si napusťte nějaký lavor studenou vodou a pokuste se kečup odstranit pomocí pracího prášku nebo jakéhokoli mycího prostředku. Případně můžete zkusit oblečení naložit do lihového octa.

Mohlo by vás zajímat:  Běžná houbička na nádobí obsahuje víc bakterií, než toaleta. Mnoho hospodyněk neví, jak je odstranit
Zdroj obrázku: Pixabay

Zbavíte se ale i zaschlé kečupové skvrny

Pokud se nemůžete zbavit skvrn od kečupu, které už dávno zaschly, nezoufejte. Nepůjde to sice tak snadno, ale i tak se vám to při troše trpělivosti podaří. Použijte zředěný destilát nebo kyselinu boritou (zakoupíte v každé lékárně). Úplně nejlepší je aplikovat je přímo na skvrnu kečupu a vyčistit ji vlhkým hadříkem. I kyselina citronová vám může být nápomocná. Stačí ji rozpustit v malém množství ve vodě a kečup vyčistit hadříkem. Potom oblečení vyperte v pračce, až ho vyndáte, bude čisté.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kečup při správném čištění dostanete i z koberce

Když se na koberci objeví kečupová skvrna, je důležité začít jednat okamžitě, stejně jako u oblečení. Odstraňte kečup, který půjde, nožem, abyste ho spíše nedostali hlouběji do látky koberce. Až se vám to podaří, nachystejte roztok vody a pracího prostředku, který běžně používáte. Po vyhotovení roztoku do něj namočte hadr a přiložte jej na skvrnu. Hadřík bude nasávat zbytky kečupu do sebe, opakujte tuto akci několikrát po sobě, dokud nebude koberec bez stop kečupu.

Přidat na Seznam.cz