Tick Glass Bottle Background Grass

Cibulový postřik sníží množství klíšťat na zahradě

V současné době se klíšťata vyskytují prakticky všude, dokonce i ve výškách nad 700 metrů, kde jsme dříve na ně narazili zřídka. Nyní si nemůžeme být před nimi jisti nikde. Najdeme je i na své vlastní zahradě, zejména je-li na ní vyšší tráva. I proto je dobré pravidelně trávu stříhat na krátko. Víte, čím klíšťata zaručeně odpudíte?

Proč jsou klíšťata nebezpečná

Je zajímavé, že spousta zvířat existuje i ve formě plyšových hraček, dokonce i někteří brouci nebo plazi. Ovšem klíště jako plyšáka neuvidíte. Které dítě by se s ním chtělo mazlit? Je to dáno tím, že klíšťata považujeme za nebezpečné parazity, kteří přenášejí infekční nemoci – klíšťovou encefalitidu, lymeskou boreliózu nebo například babeziózu. Posledně jmenovaná choroba často napadá psy.

Mohlo by vás zajímat:  Příprava trávníku před zimou zajistí jeho dobrý růst na jaře
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vypudit klíšťata ze zahrady

K tomu, abyste se klíšťat zbavili, byste si měli vyrobit účinný postřik. Nemusíte pro něj chodit do speciálního obchodu. Bude vám stačit to, co najdete určitě doma. Tím je cibule, kterou v množství 200 g nakrájeného na malé kousky zalijete asi šesti litry vody.

V nádobě vše dobře promícháte a necháte na chladném místě po dobu dvanácti hodin odstát. Ideální je to udělat přes noc, protože na druhý den máte již roztok k postřiku připravený. Jeho silná vůně je pro klíšťata odpuzující, takže je reálný předpoklad, že je jím vyženete ze své zahrady.

Mohlo by vás zajímat:  Dlaždice v koupelně budou znovu zářit. Spolehněte se na přírodní prostředky

Postřik skoro zadarmo

Roztok nalijete do láhve s postřikovačem a postříkáte jím všechno, kde by se klíšťata mohla vyskytovat – keře, vyšší tráva, trávník, plodiny. Výhodou domácího postřiku je hlavně to, že není škodlivý pro rostlinstvo. Ve své podstatě se jedná o cibulovou vodu, což je ekologické a přírodní.

Pokud se stane, že se klíště na vás přisaje, měli byste ho co nejdříve vytáhnout pryč. Nejlépe pomocí pinzety, kdy ho chytnete co nejblíže k hlavičce a vytáhnete ven. Pak místo vydezinfikujete lihem.

Zdroj: https://www.britannica.com/animal/tick, https://www.yalemedicine.org/conditions/tick-borne-illnesses, https://rideau1000islandsmastergardeners.com/ticks/, https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.ojs-doi-10_24917_25438832_4_10/c/5531-6535.pdf, https://www.cdc.gov/lyme/removal/index.html
Přidat na Seznam.cz