Chemické osvěžovače často obsahují nebezpečné látky. Lépe poslouží domácí alternativa

Osvěžovače vzduchu a vonné spreje vytvoří doma příjemnou a pohodovou atmosféru. Lidé si je oblíbili také pro jejich schopnost pohlcování a překrývání pachů. Některé osvěžovače ale mohou být i nebezpečné. V jejich sprejích se skrývají látky, které napadají nervový systém.

Průmyslové spreje se často vyrábějí ze směsi ftalátů, formaldehydů, toluenu a ortodichlorobenzenu. Tato kombinace se spojí s vonným esenciálním olejem a vytvoří iluzi dokonalé vůně. Vše je ale pouhé zdání, neboť za voňavým pozlátkem se skrývají nebezpečné látky.

Osvěžovače poškozují nervový systém

Zmiňované látky totiž negativně působí na nervový systém. Toxické látky způsobují poruchy spánku a jejich dlouhodobé vystavení může vést i k chronickým bolestem. Kromě negativního působení na nervový systém jsou některé z těchto látek také nevhodné pro astmatiky a lidi s alergiemi.

Zdroj obrázku: Pixabay

Alergici by se tak měli vyhnout především ftalátům a ortodichlorobenzenu. Tyto látky prokazatelně zhoršují průběh astmatu a alergií. Některé studie dokonce dokazují, že přísady v osvěžovačích vzduchu tato onemocnění dokonce přímo způsobují.

Citrusy vytvoří svěží atmosféru

Osvěžovač vzduchu si přitom vyrobíte snadno doma bez chemických přísad. Velmi dobře fungují citrusy a pomeranče, jejichž vůně osvěží atmosféru vaší domácnosti a zároveň překryje celou řadu pachů. Oloupejte dostatečné množství kůry z ovoce a dejte ho na topení. Příjemná vůně se rozline během chvíle vaším domovem.

Mohlo by vás zajímat:  Na slavnostní tabuli nesmí chybět dokonale vyleštěné sklenice. Navraťte jim ztracený lesk

Podobně jako citrusy funguje také káva. Kávová zrna vás spolehlivě zbaví například zápachu z cigaret nebo zatuchlého oblečení. Díky jejím absorpčním vlastnostem se dává do skříní a krabic při uskladňování sezónního oblečení.

Pokud se vám nechce trápit s výrobou domácích osvěžovačů, v obchodech najdete také celou řadu přírodních éterických olejů, které nejsou zdraví nebezpečné. Před jejich pořízením ale vždy pečlivě čtete jejich složení.

Přidat na Seznam.cz