Časté omyly při skladování potravin a jak to udělat správně
Věříte absolutně mrazení potravin nebo dáváte banán do lednice? Pak se dopouštíte dvou nejrozšířenějších chyb ve skladování potravin. Kolikrát totiž ke zkáze jídla stačí i rozdíl několika málo stupňů.
Neznalost potravin a původní obal
Každá potravina chce vlastní přístup, proto mají ledničky pásma chlazení. Roli hraje též intenzita světla či vlhkost vzduchu. Kupříkladu pro správné skladování podzimní úrody ve sklepní místnosti je klíčový rozkmit teploty 1 – 5 stupňů. A tím to jenom začíná.
Častou chybou je skladování potravin v obalu, ve kterém byly zakoupeny. Pro krátké skladování to postačí. Pokud ovšem plánujete cokoli delšího, použijte skleněné nádoby s uzávěrem. Pro mnohé škůdce od myší po červy není sáček překážkou. Navíc jídlo v něm nemůže „dýchat“ a materiál zadržuje vlhkost.
Skladujete dlouho
Ani mrazení nesnese žádná potravina příliš dlouho. U brambor dochází k citelnému rozpadu a chutnají jako voda. Syrové maso nemá být v mrazáku déle než 2 – 4 měsíce, vařené maximálně rok. Ovoce či zeleninu lze bezpečně zmrazit na 8 – 12 měsíců.
Tohle je možné i propočítat: každých -25 stupňů prodlouží životnost o polovinu. Toho lze samozřejmě dosáhnout pouze ve speciálních boxech, nikoli domácích podmínkách.
Maso a zelenina v lednici
Kdykoli chladíte maso, musí být uzavřené. Pokud tomu tak není, bakterie nevyhnutelně zasáhnou i zbytek potravin. Vaření tyto bakterie likviduje, ovšem ne všechno v lednici je vždy vařené.
Syrové maso v oleji vydrží v chladu 2 – 3 dny. V případě skladování mimo lednici jej posolte a uložte do teploty 3 – 5 stupňů.
Ačkoli lednice způsobila ve skladování revoluci, ne všechno do ní patří. Rozhodně neprospívá všemu ovoci a zelenině.
Třeba rajčata se stávají moučnatými, stejně tak brambory. Chlad mění škrob v sacharidy, které se kazí mnohem rychleji než například ve sklepě v teplotách pod 10 stupňů. Přílišný chlad škodí i banánům a hroznům.
Stejně tak škodí lednice pečivu, které potřebuje dýchat.