Čalounění je vystaveno často odolným skvrnám. Domácí prostředky je pomohou vyčistit

Čalounění je vystaveno často odolným skvrnám. Domácí prostředky je pomohou vyčistit

Pokud jde o skvrny v domácnosti, čalounění je jedním z nejčastěji postižených povrchů. Od rozlitých potravin až po otisky zablácených tlapek se z gauče snadno stane plátno na různé skvrny. Naštěstí existuje několik domácích produktů a metod, které můžete použít k odstranění skvrn, v závislosti na jejich typu.

Na mastné skvrny platí škrob

Odstranění mastných skvrn z čalounění může být obtížné. Použití kombinace jedlé sody a škrobu však dokáže zázraky. Nejprve setřete přebytečný tuk čistým hadříkem. Poté skvrnu posypte velkým množstvím jedlé sody a škrobu a nechte působit 15 až 20 minut. Následně oblast důkladně vysajte a skvrna by měla být pryč.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonale čistá indukční deska je ozdobou každé moderní kuchyně. Díky domácím prostředkům bude jen zářit

Také skvrny od inkoustu mohou být jedny z nejobtížnějších k odstranění. Použití alkoholu a vaty však může pomoci skvrnu odstranit. Nejprve na vatový tampon nalijte malé množství lihu a skvrnu jemně otřete. Dávejte pozor, abyste skvrnu netřeli směrem ven, protože by se mohla dále šířit. Pokračujte v otírání, dokud skvrna nezmizí.

Zdroj obrázku: Freepik

Na krev použijte peroxid

Krvavé skvrny na gauči mohou být nepříjemné, ale lze je vyčistit pomocí peroxidu vodíku. Nejprve osušte přebytečnou krev čistým hadříkem. Poté smíchejte lžičku mýdla s lžící peroxidu vodíku. Naneste směs na skvrnu a nechte několik minut působit. Skvrnu nakonec otřete čistým hadříkem.

Mohlo by vás zajímat:  Mytí oken patří mezi obávané domácí činnosti, přitom se správným postupem je snadné

Skvrny od kávy jsou dalším častým viníkem skvrn na čalounění. Naštěstí je lze odstranit směsí octa a saponátu. Nejprve odsajte přebytečnou kávu čistým hadříkem. Poté smíchejte lžíci saponátu s šálkem octa. Naneste směs na skvrnu a nechte několik minut působit.

Také skvrny od vína představují odolného protivníka, pomůže však obyčejná kuchyňská sůl. Po odsátí přebytečného vína posypte skvrnu velkým množstvím soli. Sůl pomůže absorbovat zbývající víno a zabrání jeho usazení. Smíchejte malé množství saponátu s teplou vodou, abyste vytvořili čisticí roztok. Ponořte čistý hadřík do čisticího roztoku a jemně jej vetřete na skvrnu od vína. Ujistěte se, že pracujete z vnější strany skvrny dovnitř, abyste zabránili jejímu dalšímu šíření. Jakmile nanesete čisticí roztok, opláchněte oblast čistou vodou a osušte ji čistým hadříkem, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Pokud skvrna přetrvává, opakujte proces, dokud skvrnu od vína zcela neodstraníte.

Zdroj: https://cleanercleaner.co.uk/blog/how-to-clean-upholstery-stains/
Přidat na Seznam.cz