Domácí zavlažovací vychytávky udrží rostliny v kondici i během dovolené

Domácí zavlažovací vychytávky udrží rostliny v kondici i během dovolené

Nemusíte jet hned na dovolenou, stačí se stavit ke známým na dva dny, jet na návštěvu za babičkou nebo se pobavit na slezině. A najednou je problém na světě. Stačí nechat rostliny stát na přímém slunci nebo je před odchodem nezalijete. Ale díky různým vychytávkám se už nemusíte trápit. Vše vyřešíte snadno, rychle a velmi levně.

Co udělat před odjezdem?

Pokud víte, že doma nebudete po delší dobu (pět a více dní), dejte předem rostliny mimo přímé sluneční světlo. Žaluzie si nastavte tak, aby světlo mohlo pronikat do bytu, ale zároveň nebylo ostré. Vytvořte shluk rostlin, protože takto vytvoří vlhčí mikroklima. Prohlédněte každý list, zda není něčím napaden.

Mohlo by vás zajímat:  Lesk a čistotu indukční desce dodá pěna na holení

Před odjezdem můžete zkusit někoho uprosit, aby vám kytky zalil a zkontroloval. Jenže všichni mají své povinnosti, proto mnohdy zapomenou na ty vaše. Zkrátka, co si neuděláte sami, to nemáte. Už jen z tohoto hlediska vyzkoušejte následující tipy.

Zdroj obrázku: Freepik

Rychlovky, které zaberou jen pár minut

Nejlevnější volbou je zajisté kus špagátu. Vyberte si dostatečně velkou mísu pro určitý počet květináčů a do každé dejte špagáty. Snažte se, aby se špagát dostal co nejvíce do hloubky květináče, ale pozor na kořeny rostliny. S tím vám může pomoci špejle.

Mohlo by vás zajímat:  Hliníkové nádobí se může znovu blýskat jako nové. Netradiční, ale jednoduché metody nezklamou

Máte doma nevyužité PET lahve? Do víčka udělejte malé dírečky (opravdu velmi malé), nesmíte si z něj udělat průtokáč. Voda se přes víčko musí dostat kapičkami, a ne proudem. Čili stačí, když dírky uděláte velmi úzkým hřebíkem nebo špendlíkem. Jakmile lahev napustíte vodou a zašroubujete ji, zabudujte ji lehce do substrátu a opřete o zeď. Ale ne o holou zeď.

Samozavlažovací květináče

Tyto květináče se spíše používají na altánech, kde majitelé nalijí několik litrů vody do spodní části květináče a zhruba týden není potřeba vodu dolévat. Jsou dražší, ale mnohdy dokážou mnohé zachránit. Nebojte se experimentovat. Jen tím doladíte svou techniku k dokonalosti.

Zdroj: https://www.cnet.com/home/kitchen-and-household/traveling-soon-make-sure-to-keep-your-plants-alive-while-on-vacation/
Přidat na Seznam.cz