Brambory vyčistí skvrny a vrátí lesk příborům. Využití najdou i v kosmetice

Brambory vyčistí skvrny a vrátí lesk příborům. Využití najdou i v kosmetice

Brambory jsou všestrannou surovinou, kterou lze použít mnoha způsoby, abychom jídlu dodali chuť a tvar. Existuje však několik dalších způsobů, jak brambory v domácnosti využít, které vás možná dosud nenapadly. Pojďme si ukázat ty nejkreativnější.

Brambory na čištění povrchů

Brambory lze použít jako přírodní čisticí prostředek v domácnosti. Enzymy, které obsahují, totiž pomáhají narušit strukturu skvrn a nečistot. Jsou tedy možná až nečekaně užitečným nástrojem pro čištění různých povrchů. Využití brambora najde v poměrně velkém množství úkonů. Za zmínku rozhodně stojí například péče o stříbrné nádobí. Zde máte pár tipů:

  • Čištění příborů: Poškozeným příborům můžete vrátit původní lesk, pokud je vložíte do vroucí vody po vaření brambor.
  • Odstraňování skvrn z oblečení: Před praním potřete skvrny plátkem syrové brambory.
  • Vyleštění bot: Potřete kožené boty bramborou, abyste jim dodali lesk a odstranili oděrky.
Mohlo by vás zajímat:  Pomůcky v kuchyni mohou vážně ohrozit zdraví, některé materiály jsou toxické

Ačkoli se některé možnosti využití brambory mohou zdát poněkud divné, skutečně velmi efektivně fungují. Možné je to samozřejmě zejména díky chemickému složení brambory jako takové. Čemu dalšímu může pomoci?

Zdroj obrázku: Freepik

Využití brambor v péči o pleť

Brambory lze použít také při kosmetických procedurách pro zlepšení zdraví a vzhledu pokožky a vlasů. Například můžete přiložit tenké plátky brambor na 10–15 minut na oči, abyste snížili kruhy pod očima. Mezi možnosti využití brambory můžete počítat také pleťovou masku. Díky obsahu cukru a škrobu totiž umí skvěle vyhladit pokožku a také zamezit jejímu podráždění.

Mohlo by vás zajímat:  V každé koupelně se nachází hotový zázrak, který se postará o dokonalý vzhled nejen chrupu

Netradiční způsoby využití brambor v kuchyni

Abychom se nebavili čistě jen o způsobech využití brambor mimo kuchyň, pojďme zmínit také zajímavý styl využití při vaření. Podařilo se vám přesolit polévku? Není problém – vložte do slané polévky brambory a deset minut vařte. Když brambory vytáhnete, polévka bude mít znovu vyváženou chuť. A když už jsme u toho, slupky z brambor nevyhazujte. Jsou z nich jednak skvělé chipsy, ale dají se využít také jako perfektní základ pro kompost.

Zdroj: https://recipes.timesofindia.com/articles/kitchen-hacks/8-unbelievable-uses-of-potatoes-that-will-leave-you-surprised/photostory/61915389.cms
Přidat na Seznam.cz