Nalakování ochrání dřevo venku i v interiéru. Základem je vybrat správný typ

Nalakování ochrání dřevo venku i v interiéru. Základem je vybrat správný typ

Dřevo je jedním z nejpopulárnějších a nejodolnějších stavebních materiálů. Aby se však zajistilo, že je chráněné a odolné vůči poškození, mělo by být ošetřeno pomocí vhodného laku. Na trhu můžeme najít velké množství impregnačních činidel, ale je důležité vybrat to správné.

Druhy laků dostupných na trhu

Existuje několik klasifikací laků na dřevo v závislosti na jejich použití. Jako první je důležité si uvědomit, že impregnáty se rozlišují podle toho, zda jsou pro vnitřní, nebo vnější použití. Vnější lak bude ideální pro malování zahradního nábytku, plotů, altánků, teras nebo dřevěných sloupů. Účinně chrání proti vlhkosti, vysoké teplotě a jiným atmosférickým faktorům. Zaručuje také trvalou ochranu před poškrábáním a vážnějším mechanickým poškozením.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní spánek zajistí pouze vhodná matrace. Faktorů při výběru je několik

Po aplikaci schne mnohem déle než lak pro interiér, ale díky tomu poskytuje odolnou impregnační vrstvu. Lak pro vnitřní použití má snazší konzistenci a nižší úroveň ochrany. Rychle schne a během aplikace nezpůsobuje potíže. Podle další typologie se laky dělí na podsadu a povrchovou impregnaci. První z nich je určen k posílení dřeva a trvalému proniknutí do jeho struktury. Používá se na syrové dřevo, například při truhlářských pracích. Vrchní nátěr se zase používá pro dokončovací účely, například pro lesk nebo ochranu před vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z cibulových slupek podpoří muškáty v bohatém kvetení
Zdroj obrázku: Freepik

Podtypy laků na dřevo

Mezi podtypy tohoto typu impregnace patří matný, polomatný a lesklý nebo vysoce lesklý lak. V závislosti na našich potřebách se díky výběru správného laku můžeme rozhodnout o konečném vzhledu malovaného povrchu. Je však třeba vědět, že laky zaručující nejvyšší lesk nemaskují škrábance a menší poškození dřeva současně. Takže pokud chcete skrýt nějaké nedostatky, vyplatí se vybrat impregnaci s matnými vlastnostmi.

Nejčastěji na trhu najdeme laky v bezbarvé variantě. Nemají barvicí pigment, jsou univerzální a mohou se používat pro různé účely. Záleží-li nám na konkrétním stínu impregnace, můžeme si vybrat barvy přiřazené konkrétnímu typu dřeva. V obchodech najdeme laky v přírodních barvách břízy, dubu, jabloně nebo buku. Na druhé straně je obtížnější najít prostředky v konkrétních barvách, například bílé nebo červené. Nepřirozené pigmenty nepříznivě ovlivňují dřevěné materiály, aniž by jim poskytovaly dostatek vzduchu. Mastné a husté barvy obohacené o barviva nebudou správně chránit dřevo, a mohou dokonce poškodit jeho trvanlivost.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-varnish-wood/
Přidat na Seznam.cz