Brambory jsou chutné i zdravé, někdy je ale lepší se jim vyhnout

Brambory jsou skvělé nejen k jídlu. Zachrání oběd i oblečení a uleví při zdravotních obtížích

Brambory jsou oblíbenou potravinou, která se používá většinou jako příloha. Brambory si můžete uvařit, zapéct, udělat z nich hranolky, které milují děti, bramborovou kaši nebo chutné a křupavé bramboráky, které jsou oblíbeným pokrmem v různých krajích naší země. Jak ale brambory využít, aniž byste museli být v kuchyni?

Brambory si poradí s nerezovými příbory

Jestli máte starší příbory, snadno jim vrátíte lesk pomocí brambor. Dejte je do vařené vody od brambor, nechte 10 minut působit a poté je opláchněte pod tekoucí vodou a otřete do sucha. Získají lesk a budou jako nové. Jestli máte po žehlení oblečení s lesklými skvrnami, i tady si poradí brambory. Tři brambory oloupejte, nastrouhejte, jako kdybyste dělali bramboráky, a vzniklou dužinu dejte na poškozená místa.

Mohlo by vás zajímat:  Tlakový hrnec šetří čas i peníze. A jídlo v něm připravené je opravdová pochoutka

Několik minut drhněte kartáčem, následně odstraňte zbytky brambor, látku vysušte a ještě očistěte suchým kartáčem nebo hadříkem. Brambory se hodí také na praní hedvábí. Oloupejte a nastrouhejte asi 4 brambory, přidejte do nich několik lžic vody a nechte 2–3 hodiny stát. Šťávu slijte, protlačte gázou a v nově získané vodě vyperte hedvábné oblečení.

Zdroj obrázku: Freepik

Brambory umí absorbovat přebytečnou sůl

Možná už se vám někdy stalo, že jste přesolili polévku. Jako první pomoc lze použít brambory. Bramboru musíte oloupat, rozpůlit nebo ji nakrájet na menší kousky a vložit do slané polévky. Po deseti minutách vaření by měly sůl absorbovat a vy je můžete z polévky vytáhnout.

Mohlo by vás zajímat:  Káva vyvolá v těle mnoho reakcí. Jedna z nich vede přímo na záchod

Brambory pomohou také proti nadýmání a při dalších zdravotních problémech. Můžete je použít na spáleniny nebo kousnutí od komára či jiného hmyzu. Nastrouhejte je a použijte jako obklad. Účinné jsou také proti ekzému a při podrážděné pokožce. Poradí si také s ječným zrnem, stačí je uvařit ve slupce, smíchat se žloutkem a horkým mlékem, do směsi namočit látkový kapesník a přiložit ho na víčko.

Zdroj: https://www.hgtv.com/outdoors/flowers-and-plants/vegetables/9-unusual-uses-for-potatoes
Přidat na Seznam.cz