Boty v zimě trpí na nečistoty i mokro. Při správné péči budou stále jako nové

Boty v zimě trpí na nečistoty i mokro. Při správné péči budou stále jako nové

Nejen bláto, ale v podzimních a zimních měsících také posypová sůl a sníh dělají na obuvi skvrny, které mnohdy nejdou dobře vyčistit. Pokud máte na zimu nové boty a chcete, aby jako nové vypadaly delší dobu, budete muset začít s jejich péčí ještě předtím, než s nimi vyjdete ven.

Boty impregnujte a pravidelně čistěte

Při koupi kvalitní obuvi by nám měla být nabídnuta také kvalitní impregnace, která zajistí, že se do bot nedostane žádná vlhkost, ale také žádné znečištění. Bláto, sůl a voda se nedostanou do materiálu, a tím pádem bude i jeho čištění o něco jednodušší. Na kožené boty můžete jako impregnaci použít i včelí vosk, vepřové sádlo nebo vazelínu. U semišových bot ale sáhněte jen po speciálních prostředcích přímo na ně určených.

Pokud se vám na boty dostala sůl nebo bláto, odstraňte je co nejdříve po příchodu domů. Čím déle budete otálet, tím déle pak bude trvat čištění, protože se nečistoty dostanou do materiálu a už bude těžké je dostat pryč. Po příchodu domů tak vyčistěte boty od soli, bláta a k tomu používejte kartáč nebo vlhký hadřík. Poté rozvažte tkaničky a boty můžete dát usušit.

Mohlo by vás zajímat:  Míchaná vajíčka podávaná na bagetě a bohatě zasypaná sýrem snídani zcela promění
Zdroj obrázku: Freepik

Použijte na čištění domácí prostředky

Boty nesušte nikdy na topení, ani v jeho blízkosti. Mohou se deformovat a zničit. Na čištění pak můžete použít buď kupované prostředky, nebo využít těch, které máte doma. Vhodný je například ocet, který ještě nařeďte vodou. Otřete špinavá místa, nakonec vezměte hadřík a namočte ho do čisté vody a otřete. Semišové boty vyčistíte pomocí teplého mléka nebo si na pomoc vezměte jedlou sodu.

Jako první pomoc při sušení pomohou noviny, které zmačkejte a vložte do bot. Musíte je ale každé dvě hodiny vyměnit, protože rychle nasají vlhkost. Použít můžete také rýži nebo kočkolit, které rychle absorbují vodu a vlhkost, stejně jako jedlá soda. Stačí vložit pytlík s rýží do obuvi.

Zdroj: https://www.esquire.com/style/advice/a41853/winter-footwear-care/
Přidat na Seznam.cz