Bay Leaf 1049543 1920

Bobkový list není jen koření do jídla. Po zapálení má uklidňující účinky

V dnešní době stále více lidí trpí celou řadou nejrůznějších nemocí a jsou náchylnější k úzkosti, stresu i depresi. Není proto až tak jednoduché se celkově zklidnit a užívat si pohody a radosti ze života. Pokud je to i váš případ, nevěste hlavu! Existuje totiž jeden praktický trik, který objevili už staří Řekové a Římané. A když byl prospěšný jim, bude jistě i vám. Není to nic náročného, budete potřebovat pouze:

  • Sušené bobkové listy
  • Nehořlavou nádobu
  • Zápalky nebo zapalovač

Žádné směsi ani odvary

Nemusíte se bát, že by bylo potřeba něco míchat nebo pracně připravovat. Stačí jen vzít pár bobkových listů, umístit je do nehořlavé nádoby a zapálit. Poté vyčkat 10 minut. Výsledek vás určitě překvapí a možná vám bude i podvědomý. Pokud už jste někdy zažili to, že jste vstoupili do místnosti a naplnil vás pocit klidu a vnitřní pohody. Je dost možné, že tento pocit byl způsoben právě vůní z vavřínových listů, které vyvolávají dobrou náladu a k tomu uvolňují svaly a vypjaté nervy.

Mohlo by vás zajímat:  Lednici má doma každý, ne každý s ní ale umí zacházet. Časté chyby ji ničí
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Více než koření

Bobkové listy jsou známé pro svoji využitelnost v kuchyni jako koření. Nicméně mají více výhod než jen zvýraznění chuti polévek, fazolí a dalších pokrmů. Tak například starověké řecké a římské národy věřily také v jejích léčivou sílu, a tak je používaly nejen v jídlech, ale i v medicíně proti různým nemocem. A často opravdu s úspěchem. Není proto žádnou náhodou, že vavřínový věnec je dodnes vyobrazován jako symbol naděje, vítězství a hrdinství.

Léčivé účinky

Moderní výzkum to vše jen potvrzuje, neboť z něj vyplývá, že vavřínové listy mají nejen uklidňující účinek, ale uplatňují se i v boji s ledvinovými kameny. Výborně také působí jako analgetika. A to není zdaleka vše! Jejich olej se vyznačuje antibakteriálními vlastnostmi a obsahuje eukalyptus, který snižuje příznaky nachlazení a chřipky. Kromě toho tyto listy dokážou významně snižovat hladinu krevního cukru při cukrovce nebo pomoci při revmatických bolestech a artritidě.

Přidat na Seznam.cz