Blechy rády hodují i na kočkách. Tito paraziti jsou odolní, ale zbavit se jich dá
Blecha kočičí (nenechte se zmást názvem, není jí trapné parazitovat i na psech, ovcích, kozách a králících) je parazit živící se krví hostitele. Může být přenašečem tasemnice psí a ve vzácných případech dokonce i tyfu a myšího moru. Je nebezpečná zejména pro drobná zvířata (štěňata, koťata, králíky), kdy po přemnožení může dojít až k úhynu zvířete v důsledku anémie.
Jak poznáte, že je kočka majitelem blech? A kde je vzala?
Nejčastěji majitel zbystří, když se kočka začne často a intenzivně škrabat, což je známkou toho, že ji v srsti něco trápí. Po důkladné prohlídce kožichu je patrné, že tam přebývá někdo, kdo tam nemá co pohledávat. Blecha je špatně viditelná, zejména kvůli tomu, že se skrývá v husté podsadě kočičích chlupů. Obvykle je potřeba ji důkladně pročesat a pokud na vás nějaká blecha nevyskočí, určitě ji poznáte podle výkalů (drobné černé tečky, které po rozmáčknutí zčervenají), které se zachytí na kartáči.

K přenosu blech dochází ze zvířete na zvíře, tedy pokud dojde ke kontaktu s jinou zablešenou kočkou, psem, či ježkem (ti jich mají opravdu na rozdávání). Může se však také stát, že kočka tohoto parazita chytne kdekoli venku. Vajíčka, která blechy nakladou, se v kožichu zvířete neudrží a padají na zem, kde se z nich během 4–5 dnů líhnou dospělí jedinci, kteří si pak už jen počkají na nový chlupatý domov.

Jak se blech zbavit? Těžko, ale jde to
Je to sice běh na dlouhou trať, ale pokud oplýváte vytrvalostí a odhodláním, určitě to zvládnete. Pokud je vaše kočka pouze venku, máte napůl vyhráno – nezavleče vám blechy domů. Jestliže je ale zvyklá chodit dovnitř, je důležité odblešit kočku (v lékárně nebo u vašeho veterináře seženete speciální roztoky, spreje a obojky) a souběžně s ní zbavit parazitů váš domov (pečlivě luxovat koberce, sedačky, pelíšky a pravidelně nanášet speciální postřiky).
