Cat 2737 640

Blechy rády hodují i na kočkách. Tito paraziti jsou odolní, ale zbavit se jich dá

Blecha kočičí (nenechte se zmást názvem, není jí trapné parazitovat i na psech, ovcích, kozách a králících) je parazit živící se krví hostitele. Může být přenašečem tasemnice psí a ve vzácných případech dokonce i tyfu a myšího moru. Je nebezpečná zejména pro drobná zvířata (štěňata, koťata, králíky), kdy po přemnožení může dojít až k úhynu zvířete v důsledku anémie.

Jak poznáte, že je kočka majitelem blech? A kde je vzala?

Nejčastěji majitel zbystří, když se kočka začne často a intenzivně škrabat, což je známkou toho, že ji v srsti něco trápí. Po důkladné prohlídce kožichu je patrné, že tam přebývá někdo, kdo tam nemá co pohledávat. Blecha je špatně viditelná, zejména kvůli tomu, že se skrývá v husté podsadě kočičích chlupů. Obvykle je potřeba ji důkladně pročesat a pokud na vás nějaká blecha nevyskočí, určitě ji poznáte podle výkalů (drobné černé tečky, které po rozmáčknutí zčervenají), které se zachytí na kartáči.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí sauna přináší dokonalou relaxaci v soukromí, zahřeje a posílí imunitu
Zdroj obrázku: Pixabay

K přenosu blech dochází ze zvířete na zvíře, tedy pokud dojde ke kontaktu s jinou zablešenou kočkou, psem, či ježkem (ti jich mají opravdu na rozdávání). Může se však také stát, že kočka tohoto parazita chytne kdekoli venku. Vajíčka, která blechy nakladou, se v kožichu zvířete neudrží a padají na zem, kde se z nich během 4–5 dnů líhnou dospělí jedinci, kteří si pak už jen počkají na nový chlupatý domov.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se blech zbavit? Těžko, ale jde to

Je to sice běh na dlouhou trať, ale pokud oplýváte vytrvalostí a odhodláním, určitě to zvládnete. Pokud je vaše kočka pouze venku, máte napůl vyhráno – nezavleče vám blechy domů. Jestliže je ale zvyklá chodit dovnitř, je důležité odblešit kočku (v lékárně nebo u vašeho veterináře seženete speciální roztoky, spreje a obojky) a souběžně s ní zbavit parazitů váš domov (pečlivě luxovat koberce, sedačky, pelíšky a pravidelně nanášet speciální postřiky).

Přidat na Seznam.cz