Bílé záclony zútulní interiér a díky domácím bělidlům budou stále zářit jako nové

Záclony nám nejen poskytují soukromí, ale také dodávají místnosti příjemnou a útulnou atmosféru. Musíte však pamatovat na to, že některé z nich jsou vyrobeny z jemných textilií, které se během nesprávného praní poškodí. Pečujte o záclony  dobře, abyste předešli jejich zešedivění, nebo jim navraťte zašlou slávu.

Správné praní

Čisté, vyžehlené a bílé záclony jsou vizitkou každého domova. Dokonale rozptylují přicházející světlo, dávají místnosti charakter a chrání nás před pohledem zvědavých lidí zvenčí. Pravidelně a správně prané záclony mohou plnit svoji funkci mnoho let. Nejprve byste měli vědět, jak se s praním záclon popasovat. Pokud nebudete dodržovat určitá pravidla, záclony rychle zešednou a ztratí svou krásu.

Prvním a nejdůležitějším pravidlem před praním záclon je zkontrolovat štítek, na kterém jsou pokyny výrobce. Tam najdete informace o způsobu praní a o vhodné teplotě vody. Tyto pokyny musí být přísně dodržovány, jinak se zvyšuje riziko poškození tkaniny. Pokud z nějakého důvodu nedokážete přečíst doporučení výrobce, bude bezpečným řešením praní na 30–40 °C při nízkých otáčkách. V tomto případě se vyplatí nastavit pračku na program pro jemné tkaniny.

Mohlo by vás zajímat:  Roční vyúčtování elektřiny nás už děsit nemusí, stačí začít chytře šetřit
Zdroj obrázku: Freepik

Namáčení záclon

Před vložením záclon do pračky stojí za to je na hodinu namočit do vody s přídavkem vhodného pracího prostředku. Nezapomínejte ani na to, abyste záclony prali zvlášť. Například oděvy se zipy mohou přispět ke zničení jemné látky záclon. Zažloutlým a šedým záclonám lze navrátit bílou barvu dostupnými bělidly, ale nezapomeňte, že jde o silné chemikálie, které mohou záclony poškodit.

Lepším nápadem je bělení záclon bezpečnými domácí způsoby. Za tímto účelem nalijte do mísy 5 litrů teplé vody a přisypte 6 polévkových lžic stolní soli. Záclony vložte dovnitř a namočte je na několik hodin. Kuchyňskou sůl lze nahradit citrónovou šťávou, kdy by namáčení nemělo trvat déle než 30 minut. Dalším způsobem je namáčení záclon v roztoku vyrobeném z jedlé sody a prášku do pečiva (v poměru 1 : 1) smíchaných v teplé vodě. Po 20 minutách namáčení vyjměte záclony a vložte je do pračky.

Zdroj: https://www.sunbell.it/en/blog-en/how-to-bleach-curtains/
Přidat na Seznam.cz