Bambus je stylovým doplňkem moderní zahrady. Jaro je vhodné pro jeho sázení

Bambus je stylovým doplňkem moderní zahrady. Jaro je vhodné pro jeho sázení

Zahrada je pro mnoho majitelů nemovitostí příležitostí k tomu, jak efektivně vyplnit svůj volný čas péčí o ni. Je příjemné se starat o okrasné nebo užitkové rostliny, keře a stromy a sledovat, jak rostou a mají se čile k světu. Řada lidí se rozhoduje pro okrasnou zahradu. V ní musejí vhodně zvolit výsadbu, aby s minimem práce získali maximum prospěchu. Tím je hlavně esteticky vyhlížející zahrada, která láká k příjemnému odpočinku.

Co takhle si zasadit bambus

Bambus je exotická travina, která se stává stále populárnější i na českých zahradách. Je to dáno zejména tím, že bambus je atraktivní a elegantní, což z něj dělá skvělou volbu pro každého, kdo hledá rostlinu, která dodá zahradě styl. Na Zemi roste více než 1 000 druhů bambusů, jež se liší svým vzhledem, vzrůstem a životním prostředím, v němž žijí. Některé dorůstají sotva několika centimetrů, jiné vyrostou do výšky až 30 metrů.

Mohlo by vás zajímat:  Ochránit pozemek před divokými prasaty pomůže bytelný plot, čistota a účinné odpuzovače
Zdroj obrázku: Freepik

Druhy bambusů

Rozlišujeme dva základní typy bambusů, které se od sebe liší stavbou svých oddenků. Podle tohoto třídění byste si měli tuto rostlinu do své zahrady vybrat.

  • Výběžkaté bambusy – Mají dlouhé a úzké oddenky. Do okolí se šíří výběžky, kdy tvoří dceřiné rostliny. Takto se mohou velmi rychle rozmnožit, takže je třeba jim vymezit hranici – například obrýváním rýčem, případně použitím nějaké zábrany.
  • Trsnaté bambusy – Pro ně jsou typické krátké a tlusté oddenky, které se do okolí nešíří. Rostou jako solitéry, přičemž trsy postupně mohutní.
Mohlo by vás zajímat:  Střepy a další odpad nepatří do popelnice, poslouží jako bezplatný základ designové zahrádky

Jak se bambus pěstuje

Při výsadbě bambusu je důležité vybrat si dobře odvodněnou půdu s vyšším obsahem humusu. Půda by měla být dobře propracovaná. Bambusu se bude dařit v blízkosti vodní plochy, například zahradního jezírka. Rostliny se sází od března do května do dostatečně velké jámy, která by měla být třikrát větší než kořenový bal bambusu.

Na povrch lze pak přidat mulčovací kůru a dodržet dostatečnou pravidelnou zálivku. Menší druhy bambusů lze zasadit i do většího květináče. I zde platí, že rostlina potřebuje hodně vody. Nesmíte ji ale přelít, aby jí nehnily kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Proti muchničkám se na zahradě můžeme bránit některými rostlinami

Jestliže máte bambus jako živý plot, prospěje mu pravidelné stříhání, protože díky němu zhoustne. Jinak rostlina nepotřebuje časté stříhání.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-bamboo/
Přidat na Seznam.cz