Voda ze zeleniny dodá tújím vše, co potřebují. Budou znovu husté a sytě zelené

Túje jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin sázených do živého plotu. Rostou rychle a hustě, díky čemuž efektivně oddělí náš pozemek od sousedního nebo od ulice. Někdy se ale keře nevyvíjí tak zdravě, jak bychom si přáli, a keře nemají zdravou zelenou barvu. V takovém případě pomůže domácí hnojivo na túje.

Jiné hnojivo na jaře a na podzim

Na zahradách se túje nejčastěji vysazují, aby v budoucnu plnily funkci hustého zeleného živého plotu. Tyto rostliny jsou nenáročné na pěstování, ale nesmí se zapomínat na pravidelné hnojení. Druh hnojiva by měl být přizpůsobený jak ročnímu období, tak fázi vývoje rostliny. Pokud venku svítí slunce, keře budou potřebovat dávku hořčíku a dusíku, jinak zežloutnou a uschnou.

Na podzim, kdy slunečných a teplých dnů ubývá, bychom tújím měli dopřát směs bohatou na fosfor a draslík, které posílí jejich odolnost vůči mrazu. Nejlepší komplexní hnojivo pro túje přitom často končí vylité ve dřezu. Jedná se o vodu, která zbyde po uvaření zeleniny. Stačí, když ji necháte vychladnout, přelijete do konve a poté s ní zalijete rostliny na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Chraňte se proti hmyzu přírodními zbraněmi: vsaďte na vůně, které nesnese
Zdroj obrázku: Freepik

Proč právě voda ze zeleniny?

Zelenina během vaření uvolňuje mnoho živin, které túje ke správnému vývoji potřebují. Pamatujte ale na to, že voda nesmí být osolená ani kořeněná. Všechna koření mohou rostlinám škodit. Nejenže tímto způsobem dopřejete tújím potřebnou dávku živin, ale potěšíte i rodinný rozpočet, jelikož snížíte zbytečnou spotřebu vody.

Pozor, někdy může dojít i k přehnojení. To se projevuje tmavozeleným zbarvením jehlic, které pozvolna přechází do hnědé až černé a postupně opadávají. Pokud si všimnete, že túje začaly hnědnout a odumírat, často jsou na vině houbové organismy nebo někteří škůdci. V takovém případě bude třeba aplikovat chemický postřik. K hnědnutí ale může dojít i vlivem nesprávně provedeného řezu. Řez by se měl provádět asi dvakrát až třikrát za rok během nepříliš slunečných a teplých dnů.

Zdroj: https://gardenbeast.com/thuja-occidentalis-guide/
Přidat na Seznam.cz